İtalya Bayrağı

İtalya

Roma Sapienza Üniversitesi

Genel Bilgiler

İlk adı “Studium Urbis” olan Roma Sapienza Üniversitesi, 1303’te Papa Boniface VIII tarafından kurulmuş olup İtalya’nın en eski üniversitelerinden biridir.

1660’ta yeni binasına taşındıktan sonra Sapienza olarak anılmaya başlamıştır. Roma’nın merkezinde bulunan Sapienza Üniversitesi, ana tren istasyonu Termini’ye yürüme mesafesindedir.

Sapienza Üniversitesi, 115.000 öürencisiyle Avrupa’nın en büyük üniversitesidir. Bu öğrencilerin 5.500’ü diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilerdir, akademik kadrosu ise 4.000 akademisyenden oluşmaktadır. Üniversite bünyesindeki 63 bölümde 250 derece programı ve 200 uzmanlık programı, 59 kütüphanesi (İtalya üniversiteleri arasında en yüksek sayıdır) ve 21 müzesi bulunur.

Erasmus değişim programıyla 400’den fazla üniversiteyle partnerdir ve uluslararası varlığını her yıl daha da geliştirmektedir.

Sapienza Üniversitesi’nin harç ücretleri, çoğu Avrupa üniversitesine nazaran düşüktür. Bunun yanı sıra, gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrenciler için harç desteği sağlanmakta ve bu ülkelerden gelen veya bu ülkelere giden akademisyen ve öğrencilerin koşullarını iyileştirme yolunda çalışan girişimlere finansal destek de sağlanmaktadır. Günümüz itibariyle Benin, Çad, Etiyopya, Kenya, Filistin, Tanzanya gibi ülkelerle projeler yürütülmektedir.

Roma Sapienza Üniversitesi mezunlarından altı kişi Nobel ödülüne layık görülmüştür.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA