Rusya Bayrağı

Rusya

RUDN Üniversitesi

Genel Bilgiler

RUDN Üniversitesi - Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi - Peoples' Friendship University of Russia

1960 yılında Rusya'da kurulan RUDN Üniversitesi bir devlet üniversitesidir. 22 Şubat 1961'de RUDN Üniversitesi, Afrika halklarının bağımsızlık mücadelesinin sembollerinden biri olan Patrice Lumumba'nın adını aldı. Ancak bu isim daha sonra "Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir. 

Üniversite Hakkında

RUDN Üniversitesi, sınavsız bir üniversite olup Diş Hekimliği bölümünden Eczacılık bölümüne, Hukuk bölümünden Hemşirelik bölümüne, Gazetecilik bölümünden Mimarlık bölümüne ve daha birçok bölüme ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora programında eğitim verilmektedir. Üniversitenin eğitim dili ise Rusça ve İngilizcedir.  Rusya'nın saygın kurumlarından biri olan üniversite, 157 ülkeden 33 binden fazla lisans, yüksek lisans ve lisansüstü öğrenciyi, asistanı ve stajyeri birleştiren çok disiplinli bir üniversitedir. Çok ulusluluk üniversitenin temel özelliklerinden biridir. 

5 fakülte ve 11 enstitüde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren kurum, öğrencilere yurt dışında kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır. RUDN Üniversitesi, önde gelen yabancı üniversitelerle 150'den fazla eğitim programına sahiptir. 

Sıralamalar ve Başarılar

RUDN Üniversitesi, Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması ve QS Dünya Üniversite Sıralaması tarafından seçilen Rusya'daki en iyi üniversitelerden biridir. RUDN, Rusya'da 5 kategoride 5 yıldız alan ilk üniversitedir. Üniversite aynı zamanda 2018 QS Dünya Üniversite Sıralaması'nda 100 sıra birden yükselen Rusya'daki tek üniversitedir. Ayrıca kurum, YÖK'ün tanıdığı ilk 400 üniversite arasında yer alır.

Kampüste Yaşam

Rus gezgin ve etnografın adını taşıyan Mikluho-Maklaya Caddesi üzerinde yer alan kampüste, 20 öğretim bloğu ve 14 yurt bulunmaktadır. 8000'den fazla öğrenci ve doktora adayı; modern banyo, mutfak, internet bağlantısı, uydu TV gibi her türlü donanıma sahip konforlu oda veya dairelerde yaşamaktadır. Kampüste keyifli bir öğrencilik hayatı için her şey mevcuttur: mağazalar, bankalar, berberler, kuru temizlemeciler, otoparklar, kafeler... Derslerden sonra öğrenciler farklı kafe ve restoranlarda vakit geçirebilir; Afrika, Arap, Hint, Rus, Çin, Gürcü gibi otantik mutfakların tadını çıkarabilirler. Üniversitenin meydanında bulunan büyük çeşme ise, kampüsün “kalbi” olarak kabul edilir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA