Almanya Bayrağı

Almanya

Ruprecht Karls Üniversitesi

Genel Bilgiler

Ruprecht Karls Üniversitesi - Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi ya da kısaca Heidelberg Üniversitesi; Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Heidelberg kentinde bulunan, kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. 1386 yılında Papa VI Urban'ın talimatı üzerine kurulan Heidelberg Üniversitesi, Almanya'nın en eski üniversitesidir. Ayrıca Heidelberg Üniversitesi, Kutsal Roma İmparatorluğu'nda kurulan üçüncü üniversitedir. Öğretim dili genellikle Almanca olup, İngilizce dilinde de oldukça fazla sayıda lisans derecesi verilmektedir. 

Köklü ve Saygın Bir Kurum

Heidelberg Üniversitesi, 1899'dan beri karma eğitim veren bir kurumdur. Üniversite, on iki fakülteden oluşmakta ve yaklaşık 100’ün üzerinde disiplinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde diploma programları sunmaktadır. Heidelberg, üç ana kampüsten oluşur: Beşeri Bilimler ağırlıklı olan kampüs Heidelberg'in Eski Kent bölgesinde, Tıp ile Doğa Bilimleri kampüsleri şehrin Neuenheimer Feld bölgesinde ve Sosyal Bilimler kampüsü şehrin içindeki Bergheim bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca üniversitenin ana kampüsünün içinde kendi müzesi bulunmaktadır. Bununla birlikte ana kampüste bulunan üniversite  kütüphanesi, Heidelberg Üniversitesi'nin ana kütüphanesidir ve Almanya'nın en sık kullanılan kütüphanelerinden biridir. Bu devasa kütüphane, 6,7 milyon basılı kitaptan oluşan entegre üniversite kütüphanesi sistemini oluşturur ve şu anda Almanya'nın en iyi kütüphaneleri arasında ilk sıradadır. 

2017 yılı itibariyle üniversitenin mezun ve profesörlerinin 11’inde resmi 56 Nobel Ödülü bulunmaktadır. Modern bilimsel psikiyatri, psikofarmakoloji, psikiyatrik genetik, çevre fiziği ve modern sosyoloji gibi disiplinler dünyaya Heidelberg fakültesi tarafından bilimsel disiplin olarak tanıtılmıştır. Üniversitede her yıl 1.000’in üzerinde doktora tamamlanmaktadır ve doktora öğrencilerinin dörtte birinden fazlası yurt dışından gelmektedir. 130 ülkeden gelen uluslararası öğrenciler, tüm öğrenci grubunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturmaktadır. 

Alman Mükemmellik Üniversitesi

Uluslararası üne sahip ve tutarlı bir şekilde Avrupa'nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Heidelberg, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri olarak, mükemmellik statüsü kazanmış bir Alman Mükemmellik Üniversitesi, U15'in bir parçasıdır. Kurum ayrıca Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin ve Coimbra Group’un kurucu üyesidir. Üniversiteden daha önce mezun olanlar arasında, on bir yerli ve yabancı devlet başkanı veya hükümet başkanı bulunmaktadır.

Not: Heidelberg Üniversitesinin harç ücretlerini Bölüm ve Fiyatlar sekmemizden öğrenebilirsiniz. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.
 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA