Almanya Bayrağı

Almanya

Ruprecht Karls Üniversitesi

Genel Bilgiler

Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi ya da kısaca Heidelberg Üniversitesi, Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Heidelberg kentinde bulunan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. 1386 yılında Papa VI Urban'ın talimatı üzerine kurulan Heidelberg Üniversitesi, Almanya'nın en eski üniversitesidir. Ayrıca Heidelberg Üniversitesi Kutsal Roma İmparatorluğu'nda kurulan üçüncü üniversitedir.

Heidelberg Üniversitesi, 1899'dan beri karma eğitim veren bir kurumdur. Üniversite, on iki fakülteden oluşur ve yaklaşık 100’ün üzerinde disiplinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde diploma programları sunar. Heidelberg üç ana kampüsten oluşur: Beşeri Bilimler ağırlıklı olan kampüs Heidelberg'in Eski Kent bölgesinde, Tıp ile Doğa Bilimleri kampüsleri şehrin Neuenheimer Feld bölgesinde ve Sosyal Bilimler kampüsü şehrin içindeki Bergheim bölgesinde yer almaktadır. Öğretim dili genellikle Almanca olup, İngilizce dilinde de oldukça fazla sayıda lisans derecesi verilmektedir.

2017 yılı itibariyle üniversitenin mezun ve profesörlerinin 11’inde resmi 56 Nobel Ödülü bulunmaktadır. Modern bilimsel psikiyatri, psikofarmakoloji, psikiyatrik genetik, çevre fiziği ve modern sosyoloji gibi disiplinler dünyaya Heidelberg fakültesi tarafından bilimsel disiplin olarak tanıtılmıştır. Üniversitede her yıl 1.000’in üzerinde doktora tamamlanmaktadır ve doktora öğrencilerinin dörtte birinden fazlası yurtdışından gelmektedir. 130 ülkeden gelen uluslararası öğrenciler, tüm öğrenci grubunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturmaktadır.

Uluslararası üne sahip ve tutarlı bir şekilde Avrupa'nın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Heidelberg, dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri, mükemmellik statüsü kazanmış bir Alman Mükemmellik Üniversitesi, U15'in bir parçası ve Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği'nin ve Coimbra Group’un kurucu üyesidir. Üniversiteden daha önce mezun olanlar arasında, on bir yerli ve yabancı Devlet Başkanı veya Hükümet Başkanı bulunmaktadır.

Not: Heidelberg Üniversitesinin harç ücretlerini Bölüm ve Fiyatlar sekmemizden öğrenebilirsiniz. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA