Almanya Bayrağı

Almanya

RWTH Aachen Ünivesitesi

Genel Bilgiler

Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen, kısa adı ile RWTH Aachen, Almanya'nın Aachen şehrinde yer alan saygın bir teknik üniversitedir. Başta Makine Mühendisliği olmak üzere bir çok mühendislik programına yer veren kurum, sadece teknik bilimlerle değil sosyal bilimlerle de ön plana çıkmaktadır. 42.000'den fazla sayıda ögrencisiyle Almanya'nın en büyük teknik üniversitesi olan RWTH Aachen; 2007 yılında Alman Araştırma Cemiyeti tarafından üstün Alman okulları listesine seçilmiştir. 

RWTH Aachen Üniversitesi'nin 620 dönümlük  kampüsü, Aachen şehrinin kuzey-batı kesiminde yer almaktadır. İki ana alan vardır: şehir merkezi ve Melaten bölgesi. Ana Bina; SuperC öğrenci merkezi ve Kármán Salonu, Aachen Katedrali, konferans salonu ve ana yemekhane ile şehir merkezine 500 m uzaklıktadır. Kampüs içindeki diğer ilgi çekici yerler arasında üniversitenin botanik bahçesi (Botanischer Garten Aachen) gösterilebilir.

Üniversitenin bölümleri çok çeşitlidir. Fizik bölümünden felsefe bölümüne, mühendislikten iktisat bölümüne kadar bir çok programı bünyesinde barındırır. Fakülteleri ise şu şekildedir:
Matematik Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
İnşaat Mühendisliği Fakültesi
Makine Mühendisliği Fakültesi
Malzeme Bilimi Fakültesi
Elektrik Mühendisliği Fakültesi
Tıp Fakültesi
Sosyal Bilimler Fakültesi (Felsefe, İktisat)

Üniversite, çeşitli akademik sıralamalarda kendine yer bulmuştur. Wirtschaftswoche dergisinde, en büyük 500 Alman şirketinin yöneticileri tarafından oylanan üniversite sıralamasında kendine üst sıralarda yer bulan RWTH Aachen, özellikle Elektrik Mühendisliği bölümündeki birinciliğini kimseye kaptırmamıştır. 2011 Times Higher Education World University Ranking (Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması) listesinde okul, mühendislik ve teknoloji alanında 35. olmuştur.