İLK
1000
Macaristan Bayrağı

Macaristan

Semmelweis Üniversitesi

Genel Bilgiler

Macaristan, Budapeşte'de yer alan Semmelweis Üniversitesi, 1769 yılında kurulmuş olup ülkenin en iyi Tıp okullarından biridir. Macaristan'daki doktorların büyük bir kısmı, bu okuldan mezundur. Başkent Budapeşte’de 17 enstitü, 22 klinik ve 19 departmanı ile kaliteli bir eğitim veren Semmelweis Üniversitesi, aynı zamanda YÖK'ün kabul ettiği ilk 400 kurum arasında yer alır. 

2022 Dünya Sıralamasında En İyi 400 Üniversiteden Biri
Times Higher Education'a göre Semmelweis Üniversitesi, 2022 Dünya sıralamasında en iyi ilk 400 üniversite arasında yer almaktadır. Üniversite, sıralamada 251-300 arasındadır. Devlet tarafından tanınan  yarı devlet yarı vakıf üniversite olan Semmelweis Üniversitesi, polikliniklerinde yılda 1,8 milyon hastaya hizmet vermektedir. Üniversite mezunları arasında Nobel ödüllü dünyaca ünlü araştırmacılar, doktorlar ve bilim insanları bulunmaktadır.

Üniversite Hakkında Detaylar
Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri ve Eczacılık Bilimleri fakültelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren kurumun eğitim dili Macarca, Almanca ve İngilizcedir. Dünya'nın birçok yerinden öğrenciyi bünyesinde barındıran Semmelweis Üniversitesi'nin 11 bine yakın öğrencisi vardır. Semmelweis Üniversitesi, tıp ve sağlık bilimleri alanında Macaristan ve Orta Avrupa bölgesinde önde gelen bir yüksek öğretim kurumudur.

YÖK Denkliği
Üniversite, dünyanın en iyi ilk 400 üniversitesi arasında yer aldığından dolayı, bölümlerinde YÖK denkliği avantajı bulunmaktadır. Öğrenciler mezun olduktan sonra, Türkiye'ye döndüklerinde mesleklerini icra edebilirler. Ayrıca yine ilk 400'de bulunduğu için üniversiteden Türkiye'ye direkt yatay geçiş yapmak mümkündür.

Semmelweis Üniversitesi'nin Giriş Şartları
Üniversiteye kayıt olmak için üniversitenin kendi yaptığı sınava girmeniz gerekmektedir. Ayrıca İngilizce dilinde eğitim alacaksanız İngilizce yeterliliğinizi, Almanca dilinde eğitim alacaksanız Almanca dil yeterliliğinizi ispat etmeniz istenmektedir. Eğer yeterli dil seviyeniz yoksa hazırlık okuluna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kurum aynı zamanda giriş sınavını geçemeyen öğrenciler için tıp hazırlık ( pre-medical ) programı sunmaktadır.

Giriş Sınavı
Sınav Tarihi (1 Şubat - 30 Mayıs arasında Online olarak yapılmaktadır.)
Giriş sınavları Semmelweis Üniversitesi tarafından düzenlenmektedir. 

Giriş Sınavlarının İçeriği (Yazılı ve Sözlü)
Çevrimiçi (Online) yazılı sınav Biyoloji, Kimya ve İngilizce (hem genel hem de biyomedikal) dillerinde çoktan seçmeli testlerden oluşur.