Polonya Bayrağı

Polonya

Silesia Teknoloji Üniversitesi

Genel Bilgiler

Silesia Teknoloji Üniversitesi, bölgenin en eski teknik üniversitesi olup Polonya’nın en prestijli üniversitelerinden biridir. 1945 yılında, Polonya’nın ve Avrupa’nın en yoğun sanayileşme arz eden Kuzey Silesia bölgesinde bir bilim ve eğitim kurumu olarak kurulmuştur. 70 yılı aşkın tarihi boyunca bölgenin kültürünü ve kanaatlerini şekillendiren bir devlet kurumu olmuştur.

Üniversitede 15 akademik birim bulunmaktadır. Bunlar arasında 13 fakülte, bir yüksekokul ve bir de bilim-didaktik merkezi yer alır. Toplam 60 akademik program ve 200 kadar uzmanlık alanında eğitim verilmekte, mühendisliğin tüm alanları kapsanmaktadır. Adaylar, teknik programların yanı sıra kamu yönetimi, işletme analitiği, matematik, sosyoloji ve proje yönetimi dahil olmak üzere yönetim bilimleri, yabancı dil ve pedagoji olmak üzere pek çok alanda eğitim alabilirler.

Silesia Teknoloji Üniversitesi, ulusal ve uluslararası sıralamalarda yüksek pozisyonlarda bulunmaktadır. Polonya’daki teknik üniversiteler arasında 5., tüm üniversiteler arasında ise 13. olmuştur. Çevre mühendisliği ve lojistik programları ise Polonya’nın en iyisi kabul edilmektedir.

STÜ, bugüne kadar 180.000’den fazla mühendis, 4.500 doktor ve 900 doktora sonrası araştırmacı yetiştirmiştir. Üniversitenin yetiştirdiği mühendisler sanayi şirketlerinde yüksek pozisyonlarda çalışmaktadır.

Üniversitede İnovasyon ve Teknoloji Aktarım Merkezi, Öğrenci Kariyer Merkezi, Akademik Girişim Kuluçkası ve Proje Yönetim Merkezi bulunmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA