Rusya Bayrağı

Rusya

St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Tam adıyla Büyük Peter St. Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi, 1899 yılında kurulmuştur. Üniversite Rusya’nın en önde gelen araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir ve uygulamalı fizik, matematik, endüstri mühendisliği, kimya mühendisliği, uzay mühendisliği gibi birçok alanda lider bir eğitim kurumudur.

Politeknik Üniversitesi, küresel akademik çevrede çok önemli bir konuma sahiptir. Üniversite birçok akademik kurum ve sanayi şirketi ile ortak çalışmalar yürütmektedir. 

Politeknik Üniversitesi, 10 enstitü bünyesinde eğitim vermektedir. Bunlar Beşeri Bilimler Enstitüsü, Sivil Mühendislik Enstitüsü, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği, Metalürji-Makine Mühendisliği ve Ulaşım, Gelişmiş İmalat Teknolojileri, Uygulamalı Matematik ve Mekanik, Fizik-Nanoteknoloji ve İletişim, Beden Eğitimi-Spor ve Turizm, Enerji ve Ulaşım Sistemleri ve Endüstri Mühendisliği-Ekonomi ve Ticaret Enstitüsü olarak sıralanmaktadır.

Üniversitede 4 yıllık eğitim programlarından Uluslararası İlişkiler alanında İngilizce eğitim verilmektedir. Bununla birlikte Endüstri Mühendisliği eğitim programını almak isteyen öğrenciler için Almanca seçeneği mevcuttur. Üniversitede Master programlarından yararlanmak isteyen öğrenciler için İngilizce eğitim veren birçok program bulunmaktadır.

Yaklaşık 20 bin öğrencinin eğitim gördüğü üniversite, QS Dünya Sıralamasında 404. sırada yer alırken, EECA Sıralamasında 36. sırada, BRICS Ülkeleri Sıralamasında ise 55. sıradadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA