Rusya Bayrağı

Rusya

St.Petersburg Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

1724 yılında Büyük Peter’ın kararnamesiyle kurulan St. Petersburg Devlet Üniversitesi, 290 yıldan uzun süredir verdiği eğitim ile bilim, mühendislik ve beşeri bilimler alanlarında temel araştırmalara odaklanmış olan, Rusya’nın en köklü eğitim kurumlarından bir tanesidir. Üniversite, Sovyet Dönemi’nde Leningrad Devlet Üniversitesi olarak da bilinmekteydi. 

Yaklaşık 30 bin öğrencinin eğitim gördüğü St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde 6000 akademisyen görev yapmaktadır. 398 ana eğitim programı bulunan üniversite ayrıca 450 ortak üniversite ile 1500 kadar anlaşmaya sahiptir.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde 4 yıllık lisans eğitimi programlarında eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için Rus Dili, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir. Bu bölümler dışında başka bir alanda eğitim almak istiyorsanız ve Rusça seviyeniz B1 seviyesinin altındaysa üniversitenin hazırlık programına kayıt yaptırarak Rusça hazırlık eğitimi almalısınız.

Master (yüksek lisans) eğitimi almak isteyen öğrenciler için birçok programda İngilizce eğitim verilmektedir. 

St. Petersburg Devlet Üniversitesi, 9 Nobel Ödüllü bilim insanı yetiştirmiştir. Bunlar fizyolojist Ivan Pavlov, Biyoloji Uzmanı Ilya Mechnikov, Fizikçi ve Kimyacı Nikolay Semenov, Teorik Fizikçi Lev Landau, Fizikçi Alexander Prokhorov, Ekonomist Alexander Prokhorov, Matematikçi ve Ekonomist Leonid Kantorovich, şair ve oyun yazarı Joseph Brodsky ve Ekonomist Christopher Antoniou Pissarides’dir. 

Üniversite EECA sıralamasına göre 4. sırada, QS Dünya Üniversiteler sıralamasına göre ise 235. sıradadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA