Rusya Bayrağı

Rusya

St.Petersburg ITMO Üniversitesi

Genel Bilgiler

St. Petersburg ITMO Üniversitesi Rusya’nın St.Petersburg şehrinde kurulmuş olan bir üniversitedir ve Rusya’nın Ulusal Araştırma Üniversiteleri’nden biridir. Rusya Akademik Üstünlük projesinde de yer alan üniversite Dünya’nın önde gelen birçok araştırma merkeziyle de rekabet halindedir.

 

Üniversitenin araştırma öncelik verdiği alanlar  enformasyon teknolojileri ve fotonik teknolojileri alanlarıdır. ITMO Üniversitesi 18 departman, 7 araştırma enstitüsü ve bir de akademiden oluşmaktadır. Bu yapılar içerisinde toplamda 11125 öğrenci eğitim görmekteyken bu öğrencilerin 1810’unu uluslararası öğrenci kadrosu oluşturmaktadır ve okulda toplamda 1320 adet öğretim üyesi bulunmaktadır.

Üniversite 2013/14 yılından beri Almanya, Hollanda, Finlandiya ve Fransa gibi ülkelerden birçok üniversite ile partnerlik kurmuş ve öğrencilerine çift derece yapma hakkı sunmuştur. Ayrıca üniversitenin LOMO, Elektropribor ve Mendeleyev Meteoroloji Enstitüsü gibi birçok şirket ile de partnerlikleri bulunmaktadır.

 

Üniversitede Genç Bilimler Kongresi, Sensorica ve Optiğin Temel Problemleri gibi birçok organizasyon ve kongre düzenlenmektedir ve bu etkinliklere birçok üniversiteden temsilciler katılmaktadır.Bunun yanı sıra üniversite Shanghai Cooperation Organisation diye isimlendirilen bir organizasyona üyedir ve bu program ITMO öğrencilerin yurt dışında bir ülkede tecrübe kazanmalarına ve orada kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Bu programdan mezun olan öğrenciler de diplomalarının yanında bir de özel bir sertifika elde ederler.

ITMO Üniversitesi Times Higher Education’ın 2019 yılı Dünya sıralamasına göre St. Petersburg ITMO üniversitesi bilgisayar bilimleri alanında Rusya’da 1. ve Dünya’da 71. sırada yer almaktadır. Üniversite Forbes’in yaptığı genel sıralamaya göre ise Rusya’da 7. sırada yer almaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA