Almanya Bayrağı

Almanya

Stuttgart Üniversitesi

Genel Bilgiler

Stuttgart Üniversitesi - Universität Stuttgart 

Stuttgart Üniversitesi, Avrupa'nın ve Almanya’nın en büyük yüksek teknoloji bölgelerinden birinin kalbinde, Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart kentinde yer almaktadır. Stuttgart’taki eski Teknik Üniversitesi, bilim ve mühendisliğe odaklanan eğitim ve araştırma için oldukça saygın bir kurum haline gelmiştir. 

Mühendislik ve Teknoloji Alanında 79. Sırada

Stuttgart Üniversitesi, küresel öneme sahip Almanya'nın önde gelen teknik yönelimli üniversitelerinden biridir. Kendisini üniversite merkezli, üniversite dışı ve endüstriyel araştırmanın merkezi olarak gören bu saygın kurum, aynı zamanda kalite ve bütüncülüğe odaklanmış, araştırmaya dayalı öğretimin garantörü olarak rol almaktadır. Üniversite, dünya üniversitelerinin akademik sıralamasını ölçen ve dünya çapında 1000'den fazla üniversitenin yer aldığı Times Yüksek Öğretim Üniversite Sıralaması gibi çeşitli uluslararası sıralama anketlerinde sürekli olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendisine yer bulmuştur. 2017 yılı itibariyle Stuttgart Üniversitesi, QS World University Rankings'e göre Mühendislik ve Teknoloji alanında dünyada 79. sırada yer almaktadır. Stuttgart Üniversitesi; Mekanik, Havacılık ve İmalat Mühendisliği alanlarında dünyanın önde gelen en iyi üniversiteleri arasındadır; bu bağlamda dünya çapında 42. ve Almanya'nın en iyi 3. üniversitesidir.

Alanında Uzman Akademi Kadrosu
 
Stuttgart Üniversitesi’nde yaklaşık 26.000 öğrenci bulunmakta ve bu öğrencilerin yaklaşık %20’si yani 5.600’ü uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Ayrıca 10 fakültede eğitim verilen üniversitede yaklaşık 150 adet bölüm bulunmaktadır. Üniversitede toplamda 5.213 çalışan görev alırken bunların üçte ikisini öğretim üyeleri oluşturmaktadır ve üniversitede görev alan profesör sayısı toplamda 263’tür.

Benzersiz Bölümleri İle Stuttgart Üniversitesi
 
Stuttgart Üniversitesi diğer bölümlerin yanı sıra, üstün bir konuma sahip olan, Simülasyon Teknolojisi bölümünde, İleri Üretim Mühendisliği Enstitüsünde ve ayrıca çok sayıda özel araştırma alanında, sayısız yüksek lisans ve doktora derecesinde eğitim vermektedir. Üniversitenin en güçlü ve onu özel kılan yanlarından biri ise Doğa Bilimleri ve Mühendislik veya Sosyal ve Beşeri Bilimler arasındaki bağlantıyı mükemmel bir şekilde yansıtmasıdır.
 
1829'da Stuttgart'ta Vereinigte Real- und Gewerbeschule’nin kuruluşu, Stuttgart'taki Endüstri Çağı'nın başlangıcını ve aynı zamanda Stuttgart Üniversitesi’nin gelişim başlangıç ​​noktasını belirleyen dönüm noktalarından biri idi. Stuttgart Üniversitesi’nin kuruluşu Karlsruhe (1825), Berlin(1821) ve Paris(1794)’in kuruluşlarına benzer olarak gerçekleştirilmiştir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA