Almanya Bayrağı

Almanya

Stuttgart Üniversitesi

Genel Bilgiler

Stuttgart Üniversitesi, Avrupa'nın ve Almanya’nın en büyük yüksek teknoloji bölgelerinden birinin kalbinde, Baden-Württemberg eyaletinin Stuttgart kentinde yer almaktadır. Stuttgart’taki eski Teknik Üniversitesi, bilim ve mühendisliğe odaklanan eğitim ve araştırma için oldukça saygın bir kurum haline gelmiştir. 

 

Stuttgart Üniversitesi’nde yaklaşık 26.000 öğrenci bulunmakta ve bu öğrencilerin yaklaşık %20’si yani 5.600’ü uluslararası öğrencilerden oluşmaktadır. Ayrıca 10 fakültede eğitim verilen üniversitede yaklaşık 150 adet bölüm bulunmaktadır. Üniversitede toplamda 5.213 çalışan görev alırken bunların üçte ikisini öğretim üyeleri oluşturmaktadır ve üniversitede görev alan profesör sayısı toplamda 263’tür.

 

Stuttgart Üniversitesi diğer bölümlerin yanı sıra, üstün bir konuma sahip olan, Simülasyon Teknolojisi bölümünde ve İleri Üretim Mühendisliği Enstitüsünde ve ayrıca çok sayıda özel araştırma alanında, veya sayısız yüksek lisans ve doktora derecesinde eğitim vermektedir.Üniversitenin en güçlü ve onu özel kılan yanlarından biri ise doğa bilimleri ve mühendislik veya sosyal ve beşeri bilimler arasındaki bağlantıyı mükemmel bir şekilde yansıtmasıdır.

 

1829'da Stuttgart'ta Vereinigte Real- und Gewerbeschule’nin kuruluşu, Stuttgart'taki Endüstri Çağı'nın başlangıcını ve aynı zamanda Stuttgart Üniversitesi’nin gelişim başlangıç ​​noktasını belirleyen dönüm noktalarından biri idi. Stuttgart Üniversitesi’nin kuruluşu Karlsruhe (1825), Berlin(1821) ve Paris(1794)’in kuruluşlarına benzer olarak gerçekleştirilmiştir.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA