İLK
1000
Ukrayna Bayrağı

Ukrayna

Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi

Genel Bilgiler

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, yüksek araştırma profili sergilemenin yanı sıra bugün Ukrayna’nın önde gelen akademik ve eğitim merkezleri arasında en üst sıradadır. 21 Nisan 1994’te “ulusal üniversite” unvanını almıştır. Ukrayna’nın bağımsızlığından itibaren ülkedeki akademik düşünce ve araştırmaların gelişiminde büyük bir misyon üstlenen TSDÜ, kurulduğu günden beri kendini sürekli geliştirerek dünya standartlarına sahip bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, “klasik” araştırma üniversitesi ruhunu akademisyenlerinin güncel başarılarıyla perçinlemiştir. TSDÜ’de görev yapan akademisyenler, Ukrayna Bilim ve Teknoloji Devlet Ödülü, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Ödülleri, Onur Nişanları, St. Cyril ve Methodius Nişanları, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ödülleri gibi pek çok prestijli ödüle layık görülmüştür. TSDÜ öğrencileri de üstün başarıları nedeniyle temel ve uygulamalı araştırmalar, bilimsel ve teknolojik gelişme gibi alanlarda başarı ödülleri almıştır.

Akademik Birimler

Üniversitede Türkiye’deki ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programlarına tekabül eden kademelerde eğitim verilmektedir. 14 ön lisans, 55 lisans, 49 uzmanlık ve 98 yüksek lisans programı bulunmaktadır. Toplamda 1645 yüksek lisans, 125 doktora öğrencisi lisans üstü çalışmalarına devam etmektedir. TSDÜ’de faaliyet gösteren bölüm sayısı 198’dir.

Coğrafya, Ekonomi, Tarih, Sibernetik, Matematik ve Mekanik, Sosyoloji, Bilişim Teknolojileri, Radyo Fiziği, Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri, Psikoloji, Fizik, Felsefe, Kimya ile Hukuk olmak üzere toplamda 13 Fakülte bulunmaktadır. Bunun yanında 8 enstitü (Askeri Akademi, Yüksek Teknoloji Merkezi, Gazetecilik Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Lisansüstü Eğitim Merkezi, Dilbilim Enstitüsü ve Devlet Güvenlik Departmanı), 1 Eğitim ve Araştırma Merkezi (Biyoloji Enstitüsü), 2 Kolej (Optik ve Mekanik Koleji, Coğrafi Keşif Koleji) ile Ukrayna Fizik ve Matematik Eğitim Merkezi de TSDÜ’de faaliyet göstermektedir. Üniversite bünyesindeki Maksymovych Akademik Kütüphanesi envanterinde 3.362.359 belge bulunmaktadır.

Rakamlarla TSDÜ

TSDÜ, son yıllarda yabancı öğrenci kayıtlarına daha fazla odaklanarak bu konuda aktif bir politika izlemektedir. Şu anda 935 yabancı öğrenci kayıtlıdır. Uluslararası öğrencilerin sayısını artırmak için Rusça ve İngilizce programlar devreye alınmaktadır. Kiev Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamalarına (İngiltere) göre 2014-2015 döneminde 421-430 bandında yer almıştır.

57 ülkeden 227 yabancı eğitim ve bilim kurumuyla ikili anlaşmalar imzalamıştır. 32 ülkeden 180 yabancı akademisyen ve öğretim üyesi her yıl TSDÜ’ye gelerek araştırma projelerine katılmakta, konferanslarda yer almakta ve ders vermektedir. Yine her yıl, TSDÜ bünyesinde çalışan 1500’den fazla akademisyen ve öğrenci yurtdışına çıkarak 59 ülkede çeşitli çalışmalarda yer almaktadır (2013’te yurtdışına çıkanların üçte ikisi akademik nedenlerle – konferans, eğitim, araştırma vb. – yurtdışına çıkmıştır).

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA