İtalya Bayrağı

İtalya

Torino Politeknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Orijinal adı Regio Politecnico di Torino olan Torino Politeknik Üniversitesi, 1906 yılında enstitü olarak kurulmuştur ancak kurumun tarihi daha eskiye dayanmaktadır. 1859 yılında “Technical School for Engineers”a verilen Valentino Kalesi, günümüzde Torino Politeknik Üniversitesi’ne aittir. 1997 yılında UNESCO’nun dünya mirasları arasına giren Valentino Kalesi 1564 yılında Savoy Dükü Emanuele Filiberto tarafından satın alınmıştır.

Avrupa’nın en ünlü politeknik okullarını takip eden Regio Politecnico di Torino, 20. yy.’ın başlarında kapasitesini artırarak ufkunu genişletti. Avrupa’nın bilim dünyası, yerel ve ulusal sektörleri ile bağlantı kurmaya başlayan üniversite, İtalya ve dünyanın her yerinden gelen öğrencilere, Kimya'dan Mimari'ye her alanda kendilerine profesyonel bir gelecek kurmaları için yaşayan ve yaratıcı bir atmosfer sunmaktadır. 

Üniversite Bilgisi
Politecnico di Torino, Kuzey İtalya'da, Torino şehrinde yer alan son derece önemli bir mühendislik ve mimarlık üniversitesidir.  İtalya'nın en eski teknik üniversitesidir. Günümüzde 26.000 öğrencisi ile hizmet vermektedir. Alessandria, Biella, Mondovi, Verrés adında dört adet kampüs Torino (Turin) şehrine yayılmıştır. Corso Duca degli Abruzzi’deki büyük kompleks 1958’de açılmıştır; sınıfların, laboratuvarların, araştırma ve eğitim merkezlerinin bulunduğu bu kampüs şehrin içinde yer almaktadır. 2009 yılında 150. akademik yılını kutlayan Politecnico di Torino’nun her kampüsünde geçmiş ve gelecek, eski ve modern bir arada ve entegre bir şekilde yer alır. 

Elektronik ve Telekomünikasyon, Mimari ve Tasarım, Enerji, Matematik Bilimleri gibi bölümlerin bulunduğu Regio Politecnico di Torino Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora programları da mevcuttur.

Üniversitenin Kültürel Konumu
Politecnico di Torino için bilgi paylaşımı, yalnızca araştırma ve teknolojik transfer temelinde tanımlanan stratejik bir hedefi temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda daha geniş anlamda, yerel alanla bir sinerji sistemi oluşturmak için gerekli aracı somutlaştırır. Torino bir kültür şehri olmasının yanında, aynı zamanda bir üniversite şehridir ve bu da üniversitenin konumunu zenginleştirir.

Politecnico di Torino Üniversitesi’nde tercih edebileceğiniz bölümler ve fiyat bilgileri için ilgili sekmelerimizi ziyaret edebilirsiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA