Almanya Bayrağı

Almanya

Tübingen Üniversitesi

Genel Bilgiler

Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi - Eberhard-Karls-Universität Tübingen

Eberhard Karls Üniversitesi Tübingen veya kısaca Tübingen Üniversitesi, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Tübingen kentinde bulunan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Tübingen Üniversitesi özellikle Ekonomi ve Tıp alanlarında Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir ve QS Dünya sıralamasına göre Almanya’da Tıp eğitimi veren en iyi üniversiteler arasında 4. sırada yer almaktadır. Kurum aynı zamanda dünyada Tıp eğitimi veren en iyi üniversiteler sıralamasında ise ilk 150 üniversite arasında yerini almıştır.

11 Nobel Ödüllü Köklü Bir Kurum

Tübingen Üniversitesi Kont V. Eberhard tarafından 1477 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın ve Almanya’nın en eski üniversitelerinden biridir. İlk kurulduğunda sadece Teoloji, Tıp, Hukuk ve Edebiyat gibi fakültelere sahip olan bu üniversiteden ünlü gökbilimci Johannes Kepler gibi birçok bilim insanı mezun olmuştur ve bu mezunlar toplamda 11 Nobel Ödülü kazandırmıştır. 

Güçlü Akademik Kadro

7 fakültede 335 farklı bölüm sunan Tübingen Üniversitesi'nde 2020 yılı verilerine göre 27.565 öğrenci eğitim görmekte ve bunların 3.924’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 4.801 öğretim görevlisini bünyesinde barındıran üniversitede 533 profesör görev yapmaktadır ve üniversitenin Avrupa içi ve dışında toplamda yaklaşık 550 partnerliği bulunmaktadır. Bu partnerlikler sayesinde üniversiteler arası geçiş ve öğrenciler için tecrübe kazanımı çok daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi

2012 yılında Tübingen Üniversitesi, Alman Üniversiteleri Mükemmellik Girişimi sempozyumunda "Araştırma - Uygunluk - Sorumluluk" kavramları ve kategorileri ile ödüllendirilmiş ve bu ödüller ise 5 yıl boyunca ek araştırma fonu kazanmıştır. 2019 yılında üniversite, yine on bir Alman Mükemmellik Üniversitesi listesi arasında ödüle layık görülen kurumlar arasında yer almıştır. 2016 yılında ülkenin önde gelen saygın dergileri arasında yer alan Wirtschaftswoche dergisi, Tübingen Hukuk Fakültesi'ni ülke çapında bulunan en iyi on hukuk fakültesinden biri olarak görmüştür. 

2019 yılı verilerine göre üniversitenin yaklaşık 563 milyon Euro'luk fonu bulunmaktadır ve bu fonun 341 milyon Euro'sunu devlet fonu, 190 milyon Euro'sunu ise diğer kaynaklar karşılamaktadır. Tübingen Üniversitesi Tıp fakültesine ayırdığı fon ile de ön plana çıkmaktadır.

Not:  Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA