Almanya Bayrağı

Almanya

Tübingen Üniversitesi

Genel Bilgiler

Eberhard Karls Üniversitesi Tübingen veya kısaca Tübingen Üniversitesi, Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Tübingen kentinde bulunan kamuya ait bir araştırma üniversitesidir. Tübingen Üniversitesi özellikle Ekonomi ve Tıp alanlarında Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biridir ve QS Dünya sıralamasına göre Almanya’daki Tıp konusunda en iyi üniversiteler arasında 4. konumda, dünyadaki Tıp konusunda en iyi üniversiteler sıralamasında ise ilk 150 üniversite arasında yerini almıştır.

Tübingen Üniversitesi Kont V. Eberhard tarafından 1477 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın ve Almanya’nın en eski üniversitelerinden biridir. İlk kurulduğunda sadece Teoloji, Tıp, Hukuk ve Edebiyat gibi fakültelere sahip olan bu üniversiteden ünlü gökbilimci Johannes Kepler gibi birçok bilim insanı mezun olmuştur ve bu mezunlar toplamda 11 Nobel Ödülü kazandırmıştır.

7 fakültede 335 bölüm sunan Tübingen Üniversitesinde 2018 yılı verilerine bakılacak olursa 27.565 öğrenci eğitim görmekte ve bunların 3.924’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 4.801 öğretim görevlisini bünyesinde barındıran üniversitede 533 profesör görev yapmaktadır ve üniversitenin Avrupa içi ve dışında toplamda yaklaşık 550 partnerliği bulunmaktadır. Bu partnerlikler sayesinde üniversiteler arası geçiş ve öğrenciler için tecrübe kazanımı çok daha kolay ve hızlı olmaktadır.

2018 yılı verilerine göre üniversitenin yaklaşık 563 milyon Euro'luk fonu bulunmaktadır ve bu fonun 341 milyon Euro'sunu devlet fonu, 190 milyon Euro'sunu ise diğer kaynaklar karşılamaktadır. Tübingen Üniversitesi Tıp fakültesine ayırdığı fon ile de ön plana çıkmaktadır.

Not: Tübingen Eberhard Karls Üniversitesinin harç ücretlerini Bölümler sekmemizden öğrenebilirsiniz. Baden-Württemberg eyaletindeki üniversiteler, Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilerden ekstra harç talep ederler. Bu harç dönem başı 1500 €'dur.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA