Bosna Hersek Bayrağı

Bosna Hersek

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi

Benim geleceğim, benim kararım!

Genel Bilgiler

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi - International University of Sarajevo

Balkanlardaki en büyük eğitim projelerinden biri olan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS); Bosna-Hersek'in başkenti olan tarihi Saraybosna'da kurulmuştur. 3 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna Eğitimi Geliştirme Vakfı tarafından kurulan üniversite, Balkanların saygın üniversitelerinden biridir. Üniversite Ocak 2005'te, Saraybosna Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurulu tarafından resmen tanınmıştır. Eğitim dili İngilizce olan kurum; mühendislik, sanat ve sosyal bilimler gibi çeşitli bilim disiplinlerinde akademik ve araştırma faaliyetleri yürüten 55 ülkeden 1.650 öğrenciye ve 20 ülkeden öğretim üyesine sahiptir.

"Benim Geleceğim, Benim Kararım!"

"Benim geleceğim, benim kararım!" sloganıyla hareket eden üniversite, Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir. Bologna süreci ile tam uyumlu olan kurumun uluslararası alanda işbirlikleri vardır. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi; dünyanın her yerinden gelen öğrencilere açıktır. Üniversitenin  misyonunu şu şekilde sıralamak mümkündür:
- Kalite kültürünün devamlı gelişimi
- Uluslararası Yükseköğrenim
- Toplumda Yüksek Ahlaki Değerleri Uygulayabilecek Dürüstlük
- Disiplinlerarası Programlar
- Kültürlerarası Yetkinlik
- Sivil Katılım
- Kapsamlı Mükemmellik

Erasmus ve Mevlana Değişim Programları

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi bünyesinde, Erasmus ve Mevlana Değişim Programları aracılığı ile öğrenci değişimi yapmak mümkündür. Üniversitede 4 + 1 + 3 eğitim modeli çerçevesinde; lisans eğitimi 4 yıl, lisansüstü 1 yıl, doktora programı ise en az 3 yıl sürmektedir. Üniversitede aynı zamanda burs imkanı vardır. IUS, belli kriterleri yerine getiren öğrencilere %10 ila %100 arasında burs olanağı sağlamaktadır. Üniversite 2015 yılında en iyi 1000 öğrenciye burs imkanı sağlamıştır.

Akademik Birimler

Üniversite 5 fakültede eğitim sunmaktadır. Fakülteler: Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesi. Programlar arasında Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı, Sosyal ve Siyasal Bilimler, Psikoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İşletme, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Finans, Genetik ve Biyomühendislik, Genetik ve Biyomühendislik, Mimarlık, Türk Dili ve Edebiyatı (pedagojik formasyon programı) ve daha birçok program bulunmaktadır.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi kampüsü, Saraybosna Havaalanı'na 5 km mesafede yer almaktadır. Üniversitenin kampüsüne otobüs ve taksi ile çok rahat ulaşım sağlanabilir.
 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA