İLK
1000
Rusya Bayrağı

Rusya

Ural Federal Üniversitesi

Genel Bilgiler

Ural Federal Üniversitesi (UrFU), modern zamanların bütünleşik eğitim anlayışı ile hareket eden; temel eğitim ve yenilikçi yaklaşımı bir araya getiren Rusya'daki en büyük ve önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biridir. UrFU, araştırma ve öğretimin karmaşık ve sürdürülebilir gelişimine kendini adamış Avrasya'nın kalbinde birinci sınıf bir üniversitedir. Rusya'nın prestijli üniversiteleri arasında gösterilen üniversite; dünyanın 101 ülkesinden 36.000 öğrenciye ve birinci sınıf küresel uzmanlar da dahil olmak üzere 4.500'den fazla öğretim üyesine ev sahipliği yapmaktadır. Eğitim dili Rusça ve İngilizce olan üniversitede doğa bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler, beşeri bilimler, ekonomi ve yönetim alanlarında 460'dan fazla Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programı bulunmaktadır. Üniversite şimdiye kadar 380.000'den fazla öğrenciyi mezun etmeyi başarmış saygın bir kurumdur.

Üniversite bünyesinde yer alan 164 modern araştırma ve geliştirme laboratuvarında ve 72 araştırma merkezinde uluslararası çalışmalar yürütülmektedir. Bu saygın kurum aynı zamanda, tüm dünyada 500'den fazla ortağı olan uluslararası işbirliğine açıktır ve BRICS Network Üniversitesi, SCO Network Üniversitesi, CIS Üniversitesi, UArctic, Silk Road Üniversiteleri Ağı gibi girişimlerin aktif bir katılımcısıdır.

Sıralamalarda UrFU
Ural Federal Üniversitesi sürekli olarak küresel itibarını inşa etmeye çalışmaktadır ve şu anda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır:
- 2021 QS Dünya Üniversite Sıralamasında 331. sırada yer almaktadır.
- Gelişmekte Olan Avrupa ve Orta Asya'nın en iyi 27. üniversitesi olmayı başarmıştır. (QS Quacquarelli Symonds 2021)
- U.S. News'de En İyi Küresel Üniversiteler sıralamasında 14. sıradadır.
- Rusya'daki En İyi Küresel Üniversiteler (2020) sıralamasında ise 11. sırada yer almayı başarmıştır.
- QS Dünya Üniversite Sıralaması: BRICS 2021 listesinde 83. sıradadır.

Ekaterinburg'da Yaşam
Ural Federal Üniversitesi; Rusya'nın üçüncü büyük şehri olan Ekaterinburg'da yer almaktadır. Şehir Avrupa ile Asya arasında doğal bir sınırı temsil eden Ural Dağları'nın doğu yamaçlarında (Moskova'nın doğusuna 2 saatlik uçuş) yer almaktadır. Resmi sloganıyla “Sınırsız fırsatlar” şehri olan Ekaterinburg, Forbes'un en iyi iş ortamlarına sahip Rus bölgeleri sıralamasına göre 2. sırada yer alan Sverdlovsk Bölgesi'nin idari merkezidir. Ticaret, turizm, otelcilik, kültür ve eğlence için gelişmiş altyapıya sahip olan bu şehir aynı zamanda bir bilim ve eğitim merkezi haline gelmiştir. Ekaterinburg şehri, Rusya'nın en büyük iş merkezlerinden biridir. Burada yer alan finans ve bankacılık kurumları, yabancı ülkelerle işbirliğinin geliştirilmesine önemli bir katkıda bulunarak Rus ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Öğrenciler için bir çok fırsatı bünyesinde barındıran şehir uluslararası pek çok öğrenciye ve turiste de ev sahipliği yaparak kozmopolit yapısını korumayı başarmıştır. Şehir aynı zamanda Çağdaş Sanat Merkezi'ne, onlarca sokak sanatı festivaline ve düzinelerce sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır. Farklı bir ülkeden ya da şehirden buraya üniversite eğitimi almaya gelen öğrenciler kendilerini geliştirme ve yetiştirme fırsatı bulacaktır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA