Makedonya Bayrağı

Makedonya

Üsküp Kiril-i Metodi Üniversitesi

Genel Bilgiler

Makedonya Cumhuriyetinde kurulmuş ilk devlet üniversitesi Kiril-i Metodi Üniversitesi'dir. Üsküp Üniversitesi olarak da bilinir. Kuruluşunda üç fakülte ile Makedonya’da eğitim hayatına başlamıştır. Şuanda 21 fakülte 5 araştırma enstitüsü ve devasa bir kampüsü ile Makedonya’da eğitim camiasına hizmet vermektedir. Eğitim dili Makedonca olan üniversitede İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi dillerde yürütülen bazı dersler de bulunmaktadır.

Üniversite Bilgisi
Kiril i Metodi Üniversitesi ( Üsküp Üniversitesi ) 'nde, günümüzde yaklaşık 50.000 yerli ve yabancı öğrenci mevcuttur. Türkiye de dâhil dünya genelinde yaklaşık 70 ülke tarafından diplomaları tanınmaktadır. Kiril-i Metodi Üniversitesi, Makedonya’da eğitim  ve bilim konusunda branşlarında uzman kadrosuyla günümüz şartlarına uygun en iyi kalifiye eleman yetiştiren saygın bir devlet üniversitesidir. Yaklaşık 3.000 kadar saygın eğitim ve öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi akademik personel ile Makedonya’da eğitim hizmeti vermektedir. Şu ana kadar 130.000 kadar lisans düzeyinde, 10.000 kadar yüksek lisans düzeyinde, 6.000 kadar doktora derecesi mevcuttur.

Makedonya-Üsküp Üniversitesi (Kiril i Metodi Üniversitesi ) bünyesinde, faaliyetleri arasında birçok araştırma, geliştirme, spor, sanat, bilgi ve eğlence dâhil dernekler ve sosyal kulüpler mevcuttur. Kiril-i Metodi  Üniversitesi tıp fakültesinden mezun olmuş birçok doktor ve sağlık personeli bugün Türkiye' de değişik hastanelerde görev yapmaktadır. Kiril-i Metodi Üniversitesi'nde lisans ve yüksek lisans eğitimine katılan öğrenciler istedikleri takdirde ve istenen kriterlere uygunluk halinde burslara müracaat ederek maddi yardım alabilmektedir.

YÖK Denkliği
70 ayrı ülkede ismini duyurmuş ve diplomasını bu ülkelerde de geçerli hale getirtmiş bir üniversite olarak Üsküp Üniversitesi mezunlarının, Türkiye'ye döndüklerinde mesleklerini ülkelerinde yapma şansı bulunmaktadır. Üniversitenin bölümlerinin YÖK denkliği avantajı vardır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA