Makedonya Bayrağı

Makedonya

Üsküp Kril-i Metodi Üniversitesi

Genel Bilgiler

KRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ

SS.Cyril and Methodius - Kiril i Metodi Üniversitesi - Üsküp Üniversitesi

Makedonya Cumhuriyetinde kurulmuş ilk devlet üniversitesi Kiril i Metodi Üniversitesidir. Üsküp Üniversitesi  olarak da bilinir. Kuruluşunda üç fakülte ile Makedonya’da eğitim hayatına  başlamıştır. Şuanda 21 fakülte 5 araştırma enstitüsü ve devasa bir kampüsü ile Makedonya’da eğitim camiasına hizmet vermektedir.

Kiril i Metodi üniversitesi Üsküp Üniversitesi ) 'nde, günümüzde yaklaşık 50.000 yerli ve yabancı öğrencisi mevcuttur. Türkiye de dâhil dünya genelinde yaklaşık 70 ülke tarafından diplomaları tanınmaktadır. Kiril i Metodi üniversitesiMakedonya’da eğitim  ve bilim konusunda branşlarında uzman kadrosuyla günümüz şartlarına uygun en iyi kalifiye eleman yetiştiren saygın bir devlet üniversitesidir. Yaklaşık 3.000 kadar saygın eğitim ve öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi akademik personel ile Makedonya’da eğitim  hizmeti vermektedir. Şu ana kadar 130.000 kadar lisans düzeyinde 10.000 kadar yüksek lisans düzeyinde, 6.000 kadar doktora derecesi mevcuttur.

Makedonya-Üsküp üniversitesi (Kiril i Metodi Üniversitesi ) bünyesinde, faaliyetleri arasında birçok araştırma, geliştirme, spor, sanat, bilgi ve eğlence dâhil dernekler ve sosyal kulüpler mevcuttur. Kiril i Metodi  Üniversitesi tıp fakültesinden mezun olmuş birçok doktor ve sağlık personeli bugün Türkiye' de değişik hastanelerde görev yapmaktadır. Kiril i Metodi üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimine katılan öğrenciler istedikleri takdirde ve istenen kriterlere uygunluk halinde burslara müracaat ederek maddi yardım alabilmekte.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA
Draft Öneriyor