İLK
1000
Polonya Bayrağı

Polonya

Varşova Üniversitesi

Genel Bilgiler

Varşova Üniversitesi, Polonya'nın en önemli kurumlarından biridir. Üniversite, Times Yüksek Öğrenim Dünya Üniversite Sıralaması ve Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (Şangay Sıralaması olarak da bilinir) gibi uluslararası sıralamalarda yüksek pozisyonlardadır. Araştırma üniversitelerinin toplam sayısının 20.000’e ulaştığı düşünüldüğünde, Varşova Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında en iyi %3’lük dilimde yer almaktadır. Uluslararası sıralamalara göre Polonya’nın en iyi üniversitesi olmanın yanı sıra, Avrupa’nın bu bölgesinde yer alan diğer üniversiteler arasında da en iyi okullardan biridir.

Eğitim Kalitesi

Öğrencilerin büyük çoğunluğunun üniversite ve eğitim programı seçiminden memnun olduğunu gösteren, üniversite tarafından gerçekleştirilen yıllık anketler Varşova Üniversitesinin eğitim kalitesini ortaya koymaktadır. Prestiji, gelişim fırsatları ve muhteşem çalışma ortamı, Varşova Üniversitesinin en güçlü yönleri arasındadır. Üniversite mezunlarının gerçekleştirdikleri araştırmalar da eğitim kalitesinin başka bir göstergesidir. Eski öğrencilerinin kariyerini izleyen Varşova Üniversitesi, bu anlamda Avrupa’nın en büyük araştırma girişimini yürütmektedir. Sonuçlara göre, Varşova Üniversitesinden mezun olmak iş piyasasında kesinlikle avantaj sağlamaktadır: Ankete katılanların %94’ü mezun olduktan sonra iş bulmuştur.

Üniversite Bilgisi

Her yıl, yaklaşık 47.600 öğrenci Varşova Üniversitesinde eğitim almaktadır. Adaylara uygarlık tarihi (humanities), beşeri bilimler ve doğa bilimlerinin yanı sıra, pek çok disiplinin bilgi ve becerisini bir araya getiren disiplinler arası dersler de sunulmaktadır:

-          Çok geniş bir yelpazede lisans, yüksek lisans ve uzun süreli (birleşik) yüksek lisans çalışmaları

-          35 doktora programı

-          3 MBA programı

-          130’un üzerinde doktora sonrası program

-          25’in üzerinde İngilizce program,

-          37 dilde ders

Üniversitedeki Araştırmalar

Üniversite faaliyetlerinin temel konsepti, öğretim ve araştırmada birliktir. Müfredatındaki tüm branşların uyum içinde gelişmesi hedeflenmektedir. Varşova Üniversitesinde 3.750 akademisyen görev yapmakta olup dörtte biri profesör unvanına sahiptir. 3.350’nin üzerinde başlık altında araştırmalar yapılmakta, aynı zamanda bu araştırmacılardan eğitim alan öğrenciler de bu araştırma projelerinde yer alabilmektedir. Varşova Üniversitesi bünyesindeki araştırma ekipleri pek çok alanda dünya çapında ödül kazanmış, uluslararası araştırma programlarında yer almışlardır.

Avrupa’nın Kalbinde Harika Bir Okul

Varşova Üniversitesi topluluğunda öğrenciler, doktora öğrencileri, çalışanlar ve diğer programların yanı sıra Erasmus+ programı kapsamında hibe alanlar dahil olmak üzere 4.400 yabancı bulunmaktadır. İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’den gelenler bu sıralamada ilk beş ülkeyi oluşturmaktadır. Dolayısıyla, Varşova Üniversitesinin sunduğu bu dinamik ve çok kültürlü ortamda yabancılık çekmeyecek, kaliteli eğitim alırken farklı kültürleri tanıma fırsatı bulacaksınız.

Akademik Bir Kent Olarak Varşova

Varşova Üniversitesi, Avrupa’nın en dinamik gelişim gösteren kentlerinden biri olan, Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunmaktadır. Varşova, siyasi ve ekonomik yaşamın merkezi olmakla birlikte, canlı bir sosyal ve kültürel ortam sunmaktadır. Dünyanın en cazip kentleri sıralamalarında hızla yükselmektedir. QS En İyi Öğrenci Kentleri 2017 sıralamasına göre dünyanın en iyi 52. kentidir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için önemli bir kriter olan ucuzluk kategorisinde de ilk beşte yer almaktadır. Bunda hem düşük yaşam masrafları hem de makul üniversite harçlarının payı vardır.

Mimari

Varşova’nın kalbinde yer alan tarihi Ana Kampüs, muhteşem mimarisiyle ünlüdür. Bazıları 17. Yüzyılda inşa edilen binaları kente gelen turistlerin uğrak noktalarından biridir. 2000’li yılların başında açılan Üniversite Kütüphanesi, Üniversitenin mimarisinde bir dönüm noktası olmuştur; son yıllarda tamamlanan yeni binalar ise modern, işlevsel ve mimari açıdan zengindir. Doğa Bilimleri binası harikulade yapılarının yanı sıra son teknoloji laboratuvarları barındırmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA