İLK
1000
Litvanya Bayrağı

Litvanya

Vilnius Üniversitesi

Genel Bilgiler

Doğu ve Orta Avrupa'nın en eski ve en ünlü yükseköğretim kuruluşlarından biri olan Vilnius Üniversitesi, 1579'da kurulmuştur. Uzun süre boyunca Litvanya'nın tek yükseköğretim kurumu olarak bilim ve kültürü muhafaza etmiş, sadece Litvanya'nın değil komşu ülkelerin de kültür hayatında önemli bir rol oynamıştır.

Üniversite Bilgisi
Litvanya'nın en büyük bilimsel kurumu olan Vilnius Üniversitesi, bilim ve araştırma alanında lider konumdadır. Avrupa üniversite gelenekleri, akademik özgürlük ve fikir çeşitliliği, sürekli değişen dünyada yeni zorluklarla başa çıkma yeteneği ve sosyal sorumluluk, üniversitenin temel değerleridir. 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğretim ve araştırma merkezi, Litvanya'nın en eski kütüphanesi, modern Bilim İletişim ve Enformasyon Merkezi, Astronomik Gözlemevi, Botanik Bahçesi ve bir adet Kiliseden oluşmaktadır. 

Rakamlarla Vilnius Üniversitesi
Üniversitenin öğrenci nüfusu 21.000 civarındadır. Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında (QS World Rankings) ilk yüzde 4’lük dilimde yer alan Vilnius Üniversitesi, ülkenin en iyi ve en yetenekli öğrencileri için bir cazibe merkezidir. Üniversite tarafından sunulan eğitim programları uluslararası araştırmalara dayanmaktadır. 41 ülkede bulunan üniversitelerle 130'dan fazla ikili işbirliği anlaşması imzalamıştır. Erasmus + programı kapsamında 430 Avrupa üniversitesiyle 800'den fazla anlaşması ve 55 partner ülke üniversitesiyle akademik değişim anlaşmaları bulunmaktadır.

Üniversite Hayatı
Üniversite hayatı öncelikle öğrencilerin çalışmalarını ve eğitimini kapsar. Ama sadece bunlarla sınırlı değildir. Birçok kulüp, etkinlik, eğlence, organizasyon ve daha fazlası sizi bekliyor. Ayrıca burada düşünce özgürlüğü, fikir çeşitliliği, fikirlere açıklık, karşılıklı saygı, güven, akademik etik ve hoşgörüye dayalı bir takım değerler edineceksiniz.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA