Avusturya Bayrağı

Avusturya

Viyana Üniversitesi

Genel Bilgiler

Viyana Üniversitesi - Universität Wien

71.000 öğrencisi ile Orta Avrupa'nın en büyük üniversitesi olan Viyana Üniversitesi; Avusturya'da yer alan bir devlet üniversitesidir. 1365 yılında Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından kurulan üniversite, aynı zamanda bulunduğu bölgenin en köklü kurumları arasında yer almaktadır. 8.000 çalışanı ile hizmet vermekte olan Viyana Üniversitesi'nde 6.000 adet bilim insanı bulunmaktadır. Yurt dışında kaliteli bir eğitim almak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan bu saygın kurum, şimdiye kadar 20 adet Nobel Ödülü sahibi kişiye ev sahipliği yapmıştır.

Üniversite Kampüsü

Üniversite ilk olarak eğitim hayatına Cizvit Kilisesi yakınında bulunan Birinci Bölge'den başladı. Ring Caddesi'nde bulunan tarihi ana bina, üniversitenin merkez kampüsünü oluşturmaktadır. Viyana Üniversitesi'nde tek bir kampüs yoktur.  Okulun Üniversite Kütüphanesi ise, Viyana'daki çeşitli kampüslerde yer alan 50 bölüm kütüphanesi ve  Ana Kütüphane'den oluşmaktadır. Kütüphanenin birincil sorumluluğu üniversite üyelerine verilmiştir ancak üniversite, kütüphanenin halk ile buluşmasına da imkan tanımaktadır.

Üniversitenin Programları

Üniversitede 55 lisans programı, 110 yüksek lisans programı, 3 diploma programı ve 13 doktora programı bulunmaktadır. Öğrenciler kendilerine uygun programı belirleyerek, burada hem kaliteli hem de keyifli bir yurt dışı eğitimi alabilirler. Yaklaşık 6.900 akademisyen, üniversitenin araştırma ve öğretim faaliyetlerini üstlenmektedir. Bunlardan yaklaşık 1.000'i aktif olarak başka kurum ve kuruluşlar tarafından finanse edilen projelerde yer almaktadır. Üniversitedeki ana araştırma alanları geniş bir konuyu kapsamaktadır: Katolik ve Protestan Teoloji, Hukuk, İktisadi Bilimler ve Bilgisayar Bilimi, Filolojik-Kültürel Çalışmalar ve Tarihsel-Kültürel Çalışmalar, Sosyal Bilimler ve Psikoloji, Yaşam Bilimleri ve Doğa Bilimleri, Matematik, Spor Bilimleri ve Öğretmen Eğitimi bunlardan sadece bir kaçıdır.

Viyana Tıp Üniversitesi ile İş Birliği

Viyana Üniversitesi, Viyana Tıp Üniversitesi ile çok sayıda ortak iş birliğine sahiptir. İş birliğini güçlendirmek ve derinleştirmek, stratejik araştırma alanlarında sinerji etkileri elde etmek ve kurumsal olarak sağlamlaştırmak için birlikte ortak kümelenme projeleri yürütür. Ayrıca 2018 yılı sonunda Hesaplamalı Tıp, Moleküler Biyoloji ve Halk Sağlığı Beslenmesi alanlarında üç ortak profesörlük ilanı verilmiştir.

Viyana Üniversitesi'nde ders veren ve Nobel Ödülü sahibi olan kişiler arasında Robert Bárány, Julius Wagner-Jauregg, Hans Fischer, Karl Landsteiner, Erwin Schrödinger, Victor Franz Hess, Otto Loewi, Konrad Lorenz ve Friedrich Hayek gibi akademik ve bilim camiasında yer alan ve adından saygın bir şekilde söz ettiren kişiler yer almaktadır.