İLK
1000
Polonya Bayrağı

Polonya

Wroclaw Tıp Üniversitesi

Genel Bilgiler

Wroclaw Tıp Üniversitesi, Polonya'nın en köklü tıp okullarından biridir. Wroclaw Tıp Üniversitesi’nin tarihi 1811’e, Prusya Kralı II. Wilhelm’in Frankfurt’ta bulunan Viadrina Üniversitesi’ni Wroclaw’a taşıma kararına uzanır. O dönemde anatomi, fizyoloji, dahili hastalıklar, doğum ve gebelik ile cerrahi fakülteleri bulunan WTÜ, kısa sürede Avrupa’nın tanınmış tıp okulları arasına girmiştir.

Üniversite Bilgisi
İkinci Dünya Savaşı’nda Wroclaw’ın yaklaşık %75’inin yok olmasından sonra yeniden kurulan Wroclaw Tıp Üniversitesi, 1945’ten bu yana kesintisiz eğitim vermektedir. Günümüzde, Tıp Fakültesi, Dişçilik Fakültesi, Eczacılık Fakültesi (Laboratuvar Tanı Bölümü ile birlikte), Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Lisans Üstü Tıp Eğitim Fakültesi olmak üzere 5 fakültede eğitim verilmektedir. Üniversite bünyesinde ayrıca iki tam teşekküllü hastane faaliyet göstermektedir. 

WTÜ bünyesinde bulunan SPSK1 hastanesi, Polonya’nın en önemli dergileri tarafından etkinlik sıralamasında en iyi hastane olarak gösterilmiştir. Ayrıca Bilimsel Tıbbi Enformasyon Merkezi, Ümit Burnu ve Tıbbi Simülasyon Merkezi olmak üzere üç yatırımı bulunmaktadır. Ümit Burnu, Bölgeler Üstü Pediyatrik Onkoloji Kliniği olarak hizmet vermektedir.

Ünlü Simalar ve Önemli Bilim İnsanları
Okulda birçok bilim insanı, yaptıkları bilimsel çalışmalarla ödüller almış, önemli bilimsel araştırmalara öncülük etmiştir. Örneğin Alzheimer hastalığını bulan Alois Alzheimer, modern bakteriyolojinin yaratıcısı 1905 yılı Nobel Ödüllü bilim insanı Robert Koch, kemoterapi dalında 1908 yılı Nobel Ödüllü bilim insanı Paul Erlich  bu üniversitede görev almış önemli isimlerden yalnızca birkaçıdır.
 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA