Polonya Bayrağı

Polonya

Wroclaw Üniversitesi

Genel Bilgiler

Wrocław Üniversitesi, üç yüzyılı aşan zengin bir tarihe sahiptir. Leopold I Habsburg tarafından kurulan üniversite, Cizvitler tarafından yönetilen mütevazı bir okuldan evrilerek Polonya'nın en büyük akademik kurumlarından biri haline gelmiştir. 19. yüzyılın başında Üniversitede beş fakülte bulunuyordu: Felsefe, Katolik Teoloji, Evanjelizm teolojisi, Hukuk ve Tıp. Daha sonra pek çok bölüm, laboratuvar ve bir doğa müzesi eklenerek genişletilmiştir.

Üniversite Bilgisi
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Lvov'dan bir grup Polonyalı profesör, Wroclaw Üniversitesi'nde öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamıştır. Başlangıçta hukuk ve yönetim, sanat, doğa bilimleri, tarım, veterinerlik, tıp, matematik, fizik ve kimya fakültelerini kurmuşlardır. Bu Fakültelerden bazıları kısa süre sonra başka üniversitelere dönüştürülmüştür. 20. yüzyılın başından beri Wrocław Üniversitesi, Theodor Mommsen, Philipp Lenard, Eduard Buchner, Paul Ehrlich, Fritz Haber, Friedrich Bergius, Erwin Schrödinger, Otto Stern ve Max Born gibi isimlerle 9 Nobel Ödülü sahibi olmuştur.

Bugün, Wrocław Üniversitesi'nin ilk ve en önemli odak noktası bilimsel araştırmadır. Akademisyenlerin, Polonya'daki ve dünyadaki diğer yükseköğretim kurumlarından araştırmacılar ile sıkı bağları bulunmaktadır. Araştırmacıların başarısı yakın zamanda Polonya makamları tarafından da tanınmış olup bu sayede üniversitenin ekipman ve araştırmaya yönelik fonları önceki yıllara göre %80 oranında artmıştır. Çoğu ülkede olduğu gibi, Polonya'da da ulusal kalite değerlendirme sistemi eğitim kalitesini iyileştirmeye yönelik ulusal stratejinin bir parçasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı her dört yılda bir tüm Polonya üniversitelerinde bulunan fakülteleri değerlendirmeye tabi tutar. Geçtiğimiz yıl, WÜ’nün 10 fakültesinden 9'u en yüksek kategoride yer almış, bir tanesi ikinci olmuştur.

The Academic Incubator of Entrepreneurship
The Academic Incubator of Entrepreneurship, öğrencilere ücretsiz girişimci tavsiyesi vererek, konferanslar, seminerler düzenlemiş, seçilmiş yatırımları sübvanse ederek ve ofis alanı sunarak kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış Wrocław Üniversitesi'nin yeni bir birimidir. Girişimcilik Akademik İnkübatörü, laboratuvarlar, ofis alanı, konferans merkezi ve modern multimedya ekipmanlarıyla donatılmış bir teknoloji merkezi olan Wrocław Teknoloji Parkı ile işbirliği yapmaktadır. Teknoloji Parkı'nın amacı, Wrocław ve bölgenin bilimsel ve endüstriyel potansiyelinin kullanımı için koşullar yaratmak ve ileri teknoloji endüstrisini teşvik etmektir. Wrocław Üniversitesi, hissedarlarından biri olmaktan gurur duyuyor.

Wrocław Üniversitesi, bölgenin en büyük üniversitesidir olup 10 fakültede 26000'den fazla öğrenciye ve 1300 doktora öğrencisine eğitim vermektedir. Her yıl 9000 öğrenci üniversiteden mezun olmaktadır.

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA