Plovdiv Paissi HilendarskiBulgar tarihçi Paisii Hilendarski'nin adını taşıyan Plovdiv Üniversitesi, kentin önde gelen kültür ve bilim kurumlarından biridir. Güney Bulgaristan’daki en büyük yüksek öğretim kurumu olan Plovdiv Üniversitesi aynı zamanda Ohridski St. Kliment Üniversitesi ve Veliko Tarnovo St. Cyril Üniversitesinden sonra Bulgaristan’ın en büyük üçüncü üniversitesidir.
 
Plovdiv Üniversitesi 4 Ağustos 1945 yılında, Regents Konseyi'nin kararnamesiyle açılmıştır. Enstitü, mevcut ismi Paisii Hilendarski Plovdiv Üniversitesini 12 Ocak 1972’de hükümet kararıyla almış ve üniversite statüsüne yükseltilmiştir. ve aynı yıl iki fakültede yapılandırılmış olarak 20 Ağustos’ta çıkan Devlet Gazetesinde yayımlandı.
 
1973 yılında, Bulgar ve Rus Dilleri ve Edebiyatı konusunda Plovdiv'de çalışmalar sunan ilk yükseköğretim kurumu oldu. Kısa bir süre sonra Slav Dilleri ve Edebiyatı adlı bir program daha eklendi. 1984 yılında ilk defa Eğitim alanında bir diploma programı sunulmuş, 1992 yılında Hukuk programları ve 1994 yılında Ekonomi programları başlatılmıştır.
 
Günümüzde Plovdiv Üniversitesi uluslararası standartlara göre gerçekten iyi bir üniversitedir çünkü öğrencilere dört ana yükseköğretim alanında eğitim vermektedir: doğa bilimleri, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve ekonomi. Üniversitenin dokuz fakültesi tarafından programlara ve derslere 7.500'den fazla tam zamanlı ve 5.000 yarı zamanlı öğrenci kayıtlıdır. Tam zamanlı öğretim personeli kadrosu 34 profesör, 167 doçent ve 360 ​​yardımcı doçentten oluşmaktadır.
 
Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Filoloji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Biyoloji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Ekoloji ve Çevre Koruma Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Biyoloji ve Kimya Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Tarih Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Etnoloji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Sosyoloji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Pedagoji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Beden Eğitimi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Psikoloji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Tiyatro Sanatçılığı Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Bilgisayar Programcılığı Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Bilgisayar Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Matematik Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Uygulamalı Matematik Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Matematik ve Bilgisayar Programcılığı Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Fizik Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Fizik Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Fizik ve Matematik Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Bilgilendirme ve İletişim Sistemleri Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Pazarlama Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Moleküler Biyoloji Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Hukuk Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Makro Ekonomi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Bilgisayarlı Kimya Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Kimya ve Fizik Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Felsefe Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Siyasal Bilimler Bulgarca 4 Yıl 3000 €
İşletme ve Yönetim Bulgarca 4 Yıl 3000 €
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Ziraat Bankası, Halkbank ve TEB kullanılabilir. Bu konuda en güncel bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır. Makedonya’da okuyacak öğrencilerimiz Schengen vizeleri olması durumunda İstanbul’dan otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. İstanbul’dan Makedonya 9 saat sürmektedir ve gidiş dönüş 50 €’dur.
Oturum izinleri, sağlık hizmetlerinden ilgili ülke vatandaşı kadar yararlanabilme hakkını öğrenciye tanımaktadır.
Ulaşım oldukça ucuzdur. Tren ağları zayıf olmakla birlikte belediyelerin temin ettikleri otobüsler kullanılabilir. Taksi fiyatları da oldukça caziptir. Örneğin 10 Euro’luk bir ücretle İştip şehrinde birkaç saatlik bir şehir turu yapılabilir.
Okulların kayıt dönemleri Ağustos ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir.
Geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamak suretiyle yatay geçiş yapılabilir. Yani öğrenciden mutlak surette, yatay geçiş yapacağı bölümün taban puanından az olmamak şartıyla LYS puanı istenmektedir.
Yüksek Lisans yapmak mümkündür, Avrupa’nın kalanında olduğu gibi süresi 1 yıldır. Doktora konusunda herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır.
Konu üzerinden YÖK ile irtibata geçilmelidir.
Lisans tamamlama mümkündür. Örneğin 2 yıllık Adalet MYO mezunu bir kişi, transkriptindeki dersleri ilgili üniversiteye ibraz etmek ve onay almak suretiyle hukuk bölümünde lisans tamamlamaya katılabilir.
Makedonya’da Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça eğitim almak mümkündür. Devlet okulları genelde bölge dilinde eğitim yaparlar.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ 350-400 € arasındadır.
Makedonya'da örgün eğitim politikası uygulanmaktadır. Ancak bazı üniversiteler lisans tamamlama veya lisansüstü eğitim programlarında sınavlara gelmek şartıyla devam zorunluluğunu kaldırabilmektedirler.
Danışmanlık hizmetlerimiz oturum izinlerinin alınması esnasında yapılacak işlemleri ve yönlendirmeleri de kapsadığından gerekli başvurular ve yönlendirmeler şirketimiz tarafından yapılmaktadır.
Öğrenci tercihine göre yurt, apart ya da ev seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Yurtlar 50-150 € arasında, evler de şehre ve bölgeye göre 150 ile 500 € arasında değişen fiyatlarda kiralanabilir.
Üniversite kaydı için herhangi bir sınava girilmesine ihtiyaç yoktur.
Mevlana değişim programı kapsamında eksik kalan dersler Türkiye’de YÖK’e müracaat edilerek alınabilir. Bu dersler YÖK’ün belirlediği devlet üniversitelerinde ya da vakıf üniversitelerinde alınabilmektedir.
Kurumumuzun danışmanlığını yürüttüğü bütün okullar YÖK tarafından tanınmaktadır. YÖK’ün gerekli gördüğü koşullarda yaptığı Seviye Belirleme Sınavı, ilgili eğitimin gerçekten öğrenci tarafından alınıp alınmadığını sorgulayan bir sınavdır. Geçme notu 40’tır. Bu konuda en doğru bilgiyi YÖK’ten bizzat temin edebilirsiniz. YÖK Danışma Hattı: 0850 470 0 965

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili