Poznan Teknik ÜniversitesiÜniversitenin misyonu, yükseköğrenimin her aşamasında bulunan öğrencilere ve yaşam boyu eğitim öğrencilerine bilimsel eğitim vermek, Üniversite’nin işbirliği içinde bulunduğu işverenler ve toplumun geneliyle yakın temas halinde bilimsel çalışmalar yürütmektir. PTÜ’yü dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden birine dönüştürmek, Avrupa'da tanınıp takdir edilen, dünyadaki eğitim kurumlarının aranan ortağı, yüksek kalitede eğitim veren ve dünya çapında bilimsel çalışma ve araştırma sunabilen bir üniversite haline getirmek vizyonuyla faaliyet göstermektedir.

Günümüzde, Poznan Teknik Üniversitesi, öğrencilere 27 çalışma alanı sunan 10 fakültede eğitim vermektedir. Birinci ve ikinci aşamalardaki öğrenciler, doktora öğrencileri ve lisansüstü programlara katılanlar dahil olmak üzere 20.000’den fazla öğrenci burada eğitim görmektedir. Üniversite bünyesinde 1.200 öğretim üyesi ve görevlisi çalışmaktadır. PTÜ, en iyi teknik okulları bir araya getiren Avrupa çapındaki organizasyon olan CESAER (İleri Mühendislik Eğitim ve Araştırma Avrupa Okulları Konferansı) üyeliğine kabul edilen ilk yüksek Polonya eğitim kurumudur. Aynı zamanda SEFI (Societe Europeenne pour la Formation des Ingenieurs), EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği), ADUEM (Demokrasi İçin Üniversiteler İttifakı) ve IAU (Uluslararası Üniversiteler Birliği) üyesidir.

PTÜ’de eğitim; modern, zengin ve özellikle işverenlerin gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Üniversite, 27 çalışma alanında 100'den fazla uzmanlık sunmaktadır. Öğrenciler yüksek eğitim standartları, iyi eğitilmiş ve deneyimli akademik kadrolarıyla PTÜ’yü giderek daha çok tercih etmektedir. Üniversite, bilim çevrelerinde ve öğrenci organizasyonları kapsamında uluslararası yarışmalara ve müsabakalara katılıp başarılı olan öğrencileriyle gurur duymaktadır.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili