Riga Stradins ÜniversitesiTarihi 1950’lere uzanan Riga Stradins Üniversitesi, çeşitli adlarla faaliyet göstermiştir. Riga Tıp Kurumu 1990 yılında Letonya Tıp Akademisi (Academia Medicinae Latviensis veya AML) adını almış, daha sonra 1998 yılında Kurucu Meclis üniversitenin yeni adını Rīga Stradiņš Üniversitesi olarak kabul etmiştir. Tıp Akademisi, yaklaşık on yıllık bir süre içinde iyi donanımlı tıp ve eczacılık uzmanları, rehabilitasyon, hemşirelik, halk sağlığı ve sosyal bilimler alanlarında uzmanlar yetiştiren bir üniversite halini almıştır.

Letonya'da geleneksel olarak sağlık sistemi ile bu kadar yakın bir şekilde bütünleşen tek üniversite RSU olup Letonya tıp kurumlarının sağlıklı işleyişi için gereken koşulları sağlamaktadır. Şu anda RSU'da dokuz fakülte bünyesinde, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecesi, mesleki ve sürekli eğitim programları sunulmaktadır. RSU’da lise mezunlarından başlayarak doktora derecesine kadar herkes yeni bir nitelik kazanabilir, bilgisini geliştirebilir ve yeni bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir. RSU’da sunulan yüksek kaliteli eğitim yabancı öğrenciler tarafından giderek daha çok tercih edilmektedir.

Mobil iletişim Letonya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Letonya’da şehir içi ulaşım troleybüs, tramvay ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve genelde yerliler de taksiyi kullanır, uygun fiyatlı bir ulaşım aracıdır.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Letonya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Letonya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 ile 2.5 yıl arasında sürmektedir.
Letonya’da Lisans tamamlama imkanı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Letonya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Letonca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Letonca tercih ederseniz 1 yıl Letonca hazırlık eğitimden sonra Letonca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Letonya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 380€ ile 740€ arasında değişim göstermektedir.
Letonya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Letonya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Letonya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Letonya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.
Letonya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili