Dikey Geçiş

Dikey Geçiş Sınavı, daha iyi bilinen adıyla DGS, ülkemizde genellikle lise eğitimi sonrasında dört yıllık bölümlere yerleşme şansı bulamayan iki yıllık ön lisans öğrencilerinin alanlarıyla bağlantılı dört yıllık bölümlere devam etmeye hak kazanmak için yarıştıkları bir sınavdır. YÖK istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 500.000’den fazla öğrenci ön lisans programlarında eğitim görmektedir. Ancak tahmin edilebileceği gibi, bu yarışa katılan adayların önemli bir kısmı ne yazık ki dikey geçiş hakkı kazanamayıp istedikleri bölümü okuma hayallerine veda etmek durumunda kalmaktadır.

Ülkemizde en sık tercih edilen ön lisans programları arasında Hukuk lisans programlarına geçiş hakkı tanıyan Adalet Yüksek Meslek Okulu, İnşaat Mühendisliği lisans programlarına devam etme olanağı sunan İnşaat Teknikerliği, aynı şekilde Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerine geçiş sağlayan Elektrik Teknikerliği ve Bilgisayar Mühendisliği lisans programına geçiş imkânı sunan Bilgisayar Operatörlüğü ve Bilgisayar Teknolojileri gibi programlar yer almaktadır. Bunun yanında, Hemşirelik gibi sağlık alanındaki lisans programlarına geçiş olanağı tanıyan Anestezi gibi programlar da rağbet görmektedir.

Ancak ciddi bir yarışın söz konusu olduğu DGS’de istediğiniz bölüme yerleşememek, hayallerinizin sona ereceği anlamına gelmez. Sınav zorunluluğu olmadan, istediğiniz bölümü yurtdışında kaliteli bir üniversitede okuyabilir, hayallerinizi süsleyen mesleğe giden yolda emin adımlarla yürüyebilirsiniz. Bütçenize ve almak istediğiniz eğitime göre ister Balkanlar’da isterseniz Orta Avrupa’nın köklü üniversitelerinde dilediğiniz eğitimi alabilir, üstelik bu esnada hem farklı hem tanıdık kültürleri deneyimleyerek yabancı dilinizi geliştirip rakiplerinizin birkaç adım önüne geçebilirsiniz. Draft Eğitim’in deneyimli danışmanları, okumakta olduğunuz ön lisans programına ve taleplerinize göre size en uygun bölümü seçmek ve kaydınızı gerçekleştirmek için her zaman yanınızda olacaktır.

İşlemlerinizi geciktirmeden başlatmak, hayallerinize geç kalmamak için hemen iletişime geçin.

Bölümler;

 

 

Yurtdışında Eğitim Dünyasına Katılın!

whatsapp
tel_icon_yazili