Silesia ÜniversitesiKatowice'deki Silesia Üniversitesi, Polonya'nın en büyük ve dinamik gelişen devlet üniversitelerinden biridir. 1968 yılında kurulan Silesia Üniversitesi, çok geçmeden önemli bir akademik kurum ve disiplinler arası araştırma merkezi olarak ün kazanmıştır. Hızla değişen işgücü piyasalarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak yeni programlar başlatma geleneği ile Silesia Üniversitesi, öğrencilere ilgi duydukları alanlarda çeşitli programlar ve özel eğitim alanları sunmaktadır. Olağanüstü araştırma ekipleri ve iyi donanımlı laboratuvarlarla, küresel araştırma arenasında önemli bir oyuncu olarak faaliyet göstermektedir. Avrupa Komisyonu’nun hem eğitim hem de bilimsel gelişim odaklı girişimlerine aktif olarak katılmakta, Erasmus+ ve Horizon 2020 gibi programlar çerçevesinde projeler gerçekleştirmektedir.

Katowice'deki Silesia Üniversitesi, öğrencilerine ilgi alanlarını geliştirme ve sürekli değişen iş pazarında ihtiyaç duyulan pratik becerileri kazanma konusunda eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Her akademik yılda, öğrencilerinin ve mezunlarının değişen realiteler ve işgücü piyasasının zorluklarını karşılamalarına yardımcı olmak için tasarlanan 70'den fazla program ve 240'dan fazla uzmanlık alanında eğitim sunulmaktadır. Bireysel ilgi alanlarının takip edilebileceği ve akademik hedeflerin elde edildiği uyarıcı bir öğrenme ortamı sağlıyoruz. Silesia Üniversitesi, kampüs içinde ve dışında yaklaşık 25.000 ve yabancı öğrenciye hizmet vermekte olup birçok alanda olağanüstü çalışmalar yapan 250.000 mezunu vardır. Üniversitede 2.000’den fazla eğitimci ve araştırmacı faaliyet göstermektedir.

Silesia Üniversitesi'ne yaptığınız yatırımın karşılığını bilimsel ve profesyonel hedefleriniz ne olursa olsun alacağınızdan emin olabilirsiniz.Polonya üniversiteleri Perspektywy 2016 sıralamasına göre, Katowice'deki Silesia Üniversitesi: Akademik etkinlik bakımından 2. yükseköğretim kurumu, Polonya'da en iyi 6. üniversite, Polonya'da en iyi 13. yükseköğretim kurumu olarak listelenmiştir. Aynı zamanda, Times Higher Education World University Rankings 2016 sıralamasında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 601-800 bandında yer almıştır.

 

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
İngilizce 3 Yıl 2700 €
Tarih Lehçe 3 Yıl 800€/Dönem €
Felsefe Lehçe 3 Yıl 800€/Dönem €
Siyaset Bilimi Lehçe 3 Yıl 800€/Dönem €
Matematik Lehçe 3 Yıl 1000€/Dönem €
Sosyoloji Lehçe 3 Yıl 1000€/Dönem €
Sanat Tarihi Lehçe 3 Yıl 1200€/Dönem €
Coğrafya Lehçe 3 Yıl 1200€/Dönem €
Biyoloji Lehçe 3 Yıl 1300€/Dönem €
Biyofizik Lehçe 3 Yıl 1300€/Dönem €
Kimya Lehçe 3 Yıl 1300€/Dönem €
Jeoloji Lehçe 3 Yıl 1300€/Dönem €
Jeofizik Lehçe 3 Yıl 1300€/Dönem €
Fizik Lehçe 3 Yıl 1300€/Dönem €
Biyoteknoloji Lehçe 3 Yıl 1500€/Dönem €
Bilgisayar Mühendisliği Lehçe 3.5 Yıl 1300€/Dönem €
Biyomedikal Mühendisliği Lehçe 3.5 Yıl 1500€/Dönem €
Mekatronik Lehçe 3.5 Yıl 1500€/Dönem €
Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili