Sofya TeknikSofya Teknik Üniversitesi, Mühendislik alanında eğitim veren Bulgaristan’ın en büyük üniversitesidir. Üniversitenin 26 Mühendislik, İşletme ya da Master bölümleri arasında seçim yapabilirsiniz.
 
60 yıllık tecrübesi ile Bulgaristan’ın ekonomisine katkıda bulunan 70.000 fazla uzmana eğitim verdi, aynı zamanda ülkenin diğer üniversitelerinde öğretmenlik yapan öğretim görevlileri yetiştirdi.
 
 
Aynı zamanda o üniversitede okuma imkanı sağlamaktadır. Üç ayrı yabancı dilde eğitim veren Bulgaristan’ın tek üniversitesidir. Almanya, Fransa ve İngiltere’de bulunan ortak üniversitelerin ya da kuruluşların verdiği diplomaları alabilirsiniz.
 
Yabancı dilde okumayı arzu eden öğrencilere bir yıllık dil hazırlık kursu verilir. Eğitimi ve laboratuarlarındaki araştırma imkanları dışında dağlarda ve denizde bulunan dinlenme tesisleri ile öğrencilere değişik aktivitelere katılma olanağı sağlamaktadır. 
 
Üniversitenin 12 eğitim binası, kütüphaneleri, 10 öğrenci lojmanı, yüzme havuzu, tenis kortu ve spor salonları ile donatılan spor tesisi vardır.
 
Avrupa standartlarında eğitim veriyor. Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan ayni eğitimi veren üniversitelerle beraber planlarını ve programlarını hazırlamaktadır. 
 
Avrupa'daki üniversiteler, uygulanan  puan (kredi) transfer sistemini (ECTS) eğitim verilen dersleri ve sınavları tanımaktadır. 
 
Eğitim alırken bilimsel çalışmalara da devam edebilir ve doktora yapabilirsiniz. Bugün Sofya Teknik Üniversitesi'nde 500 kişi doktora yapmaktadır.
 
Profesyonel eğitim alabilir ve geleceğinizi kurtarabilirsiniz. Ayrıca Diplomanız Türkiye’de tanınmaktadır.
 
İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler için 1 sene dil hazırlığı verilecektir. Yukarıda bahsedilen bölümlerdeki diplomalar Avrupa Birliği tarafından tanınmaktadır.
Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Tasarım Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Bilgisayar Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Otomasyon Danışmanlık ve Yönetim Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Otomasyon Bilgi ve Kontrol Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Makine Yapımı Mühendisliği ve Teknolojisi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Makine ve Araç Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Isı Transferi Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Hidrolik ve Pnematik Teknolojisi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Havacılık Araçları ve Teknolojisi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Haberleşme Teknikleri ve Teknolojisi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Elektrik Güç Yönetimi ve Elektrik Donanımı Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Elektrik Enerjisi Üretimi ve Teknolojisi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Telekomünikasyon Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Bilgisayar ve İdare Tekniği Otomatizasyonu İngilizce 4 Yıl 3000 €
Taşımacılık Tekniği ve Teknolojileri İngilizce 4 Yıl 3000 €
Tekstil Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Lojistik Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Mekatronik İngilizce 4 Yıl 3000 €
Endüstri Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Uçak Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Elektrik Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Makine Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 3000 €
Termal ve Nükleer Enerji Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Termik ve Nükleer Güç Mühendisliği Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Ulaşım Araçları ve Teknolojisi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Ulaşım Teknolojisi ve Yönetimi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Ulaşım ve Ulaşım Yönetimi Bulgarca 4 Yıl 3000 €
Uygulamalı Matematik Bulgarca 4 Yıl 3000 €
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Ziraat Bankası, Halkbank ve TEB kullanılabilir. Bu konuda en güncel bilgileri danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır. Makedonya’da okuyacak öğrencilerimiz Schengen vizeleri olması durumunda İstanbul’dan otobüs yolculuğunu tercih edebilirler. İstanbul’dan Makedonya 9 saat sürmektedir ve gidiş dönüş 50 €’dur.
Oturum izinleri, sağlık hizmetlerinden ilgili ülke vatandaşı kadar yararlanabilme hakkını öğrenciye tanımaktadır.
Ulaşım oldukça ucuzdur. Tren ağları zayıf olmakla birlikte belediyelerin temin ettikleri otobüsler kullanılabilir. Taksi fiyatları da oldukça caziptir. Örneğin 10 Euro’luk bir ücretle İştip şehrinde birkaç saatlik bir şehir turu yapılabilir.
Okulların kayıt dönemleri Ağustos ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir.
Geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamak suretiyle yatay geçiş yapılabilir. Yani öğrenciden mutlak surette, yatay geçiş yapacağı bölümün taban puanından az olmamak şartıyla LYS puanı istenmektedir.
Yüksek Lisans yapmak mümkündür, Avrupa’nın kalanında olduğu gibi süresi 1 yıldır. Doktora konusunda herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır.
Konu üzerinden YÖK ile irtibata geçilmelidir.
Lisans tamamlama mümkündür. Örneğin 2 yıllık Adalet MYO mezunu bir kişi, transkriptindeki dersleri ilgili üniversiteye ibraz etmek ve onay almak suretiyle hukuk bölümünde lisans tamamlamaya katılabilir.
Makedonya’da Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça eğitim almak mümkündür. Devlet okulları genelde bölge dilinde eğitim yaparlar.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ 350-400 € arasındadır.
Makedonya'da örgün eğitim politikası uygulanmaktadır. Ancak bazı üniversiteler lisans tamamlama veya lisansüstü eğitim programlarında sınavlara gelmek şartıyla devam zorunluluğunu kaldırabilmektedirler.
Danışmanlık hizmetlerimiz oturum izinlerinin alınması esnasında yapılacak işlemleri ve yönlendirmeleri de kapsadığından gerekli başvurular ve yönlendirmeler şirketimiz tarafından yapılmaktadır.
Öğrenci tercihine göre yurt, apart ya da ev seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Yurtlar 50-150 € arasında, evler de şehre ve bölgeye göre 150 ile 500 € arasında değişen fiyatlarda kiralanabilir.
Üniversite kaydı için herhangi bir sınava girilmesine ihtiyaç yoktur.
Mevlana değişim programı kapsamında eksik kalan dersler Türkiye’de YÖK’e müracaat edilerek alınabilir. Bu dersler YÖK’ün belirlediği devlet üniversitelerinde ya da vakıf üniversitelerinde alınabilmektedir.
Kurumumuzun danışmanlığını yürüttüğü bütün okullar YÖK tarafından tanınmaktadır. YÖK’ün gerekli gördüğü koşullarda yaptığı Seviye Belirleme Sınavı, ilgili eğitimin gerçekten öğrenci tarafından alınıp alınmadığını sorgulayan bir sınavdır. Geçme notu 40’tır. Bu konuda en doğru bilgiyi YÖK’ten bizzat temin edebilirsiniz. YÖK Danışma Hattı: 0850 470 0 965

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili