Sumy Devlet ÜniversitesiSumy Devlet  Üniversitesi , Sumy şehrinde, Ukrayna'nın Kuzey doğusunda yer almaktadır. 1948 yılında eğitim vermeye başlayan Sumy Devlet Üniversitesi akreditasyon düzeyi oldukça yüksek olan bir üniversitedir. 2015 yılından itibaren Sumy State University, Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversiteleri Sıralamaları ile dünyanın en iyi üniversitelerinin dizinine dahil edilmiştir.Kaliteli eğitimleri ile sürekli olarak dereceye giren üniversite 50’den fazla yabancı ülkeden öğrenci kabul eden bir eğitim kurumudur. 45 anadalda Lisans  eğitimi şansı sunan üniversite oldukça geniş bir eğitim yelpazesine sahiptir. Üniversitede eğitim dili ülkenin resmi dili olan Ukraynacanın yanı sıra Rusça ve İngilizcedir. Özellikle  yabancı öğrenciler İngilizce eğitim verilen bölümleri tercih etmektedir. Diğer diller için ise isteyen öğrencilere 1 yıllık hazırlık bölümü okuma imkânı verilmektedir. Düzenlenen dil sınavlarını geçen öğrenciler için ise hazırlık okuma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sumy üniversitesinin  avantajlarından biri  ise ücretleri ve bu ücretlerin diğer üniversitelere oranla daha uygun olmasıdır. Üniversite kampüsleri içerisinde sunulan sosyal olanaklar nerede ise öğrencilerin kampüsten çıkmasına hiç gerek kalmadan tüm ihtiyaçlarını karşılamalarına imkân sağlamaktadır.. Öğrenciler sosyal yaşamdan uzak kalmadan akademik kariyerlerine odaklanma şansı yakalarlar. Özellikle de üniversite kütüphanesi içerisinde bulunan kaynaklar ve internet teknolojisi eğitiminiz boyunca aradığınız tüm bilgilere sorunsuz bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca öğrencilerin arkadaşlıklar kurmalarını sağlayacak kaynaştırma etkinlikleri de üniversite tarafından düzenlenmekte öğrenci grupları tarafından gerçekleştirilen sosyal faaliyetler ile ders dışında da paylaşım zemini oluşturulmaktadır.

Uluslararası faaliyetlerde; Sumy Devlet Universitesi, ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika, İsveç, Polonya, Litvanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya, Japonya, Güney Kore, Çin, Rusya Federasyonu'ndan 200'den fazla partnerle işbirliği yapmaktadır. Magna Charta Universitatum, Uluslararası üniversiteler Birliği, Üniversiteler Avrupa Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve birçok uluslararası öğüte üyedir.10 profesyonel bilimsel dergi, monografi, 800 bilimsel makale, 70 ders kitabı yazılan bir basım evi vardır.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Elektronik ve Bilgisayar Fakültesi Rusça 4 Yıl 2000 $
Genel Kimya Fakültesi Rusça 4 Yıl 2100 $
Hukuk fakültesi Rusça 4 Yıl 2200 $
Makine Mühendisliği Rusça 4 Yıl 1800 $
Tarih Fakültesi Rusça 4 Yıl 2100 $
Tıp Fakültesi Rusça-İngilizce 6 Yıl 3700-4100 $
Gazetecilik ve Filoloji Fakültesi Rusça 4 Yıl 2100 $
Yabancı Diller Fakültesi Rusça 4 Yıl 2200 $
Beden Eğitimi Rusça 4 Yıl 2000 $
Elektrik mühendisliği Rusça 4 Yıl 3200$ $
Diş Hekimliği Rusça 5 Yıl 4200 $
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Yapı Kredi Bankası kullanılabilir. Ukrayna için bu konuda en güncel bilgileri eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Ukrayna‘da oturum izni alındıktan sonra öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sigorta bedeli yıllık 80-100 $’dır.
Ukrayna da ulaşım oldukça ucuzdur, metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşım araçlarının kullanımı çok yaygın olup ücretleri 50 kuruş civarındadır. Taksiler görece daha pahalıdır ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ekonomiktir.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır.
Okulların kayıt dönemleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrenciler bazı okullarda Ocak ayı sonuna kadar kayıt yaptırabilir. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 1,5 yıl sürmektedir.
Ukrayna’da lisans tamamlama imkânı bulunmaktadır.
Ukrayna’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Ukraynaca veya Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Ukrayna’da bir öğrencinin konaklama, ulaşım ve yemek giderleri için aylık 300-350 $ cep harçlığına ihtiyacı vardır.
Ukrayna’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni için Türkiye’de Ukrayna Büyükelçiliğinden uzun süreli öğrenci vizesi almalısınız. Ukrayna'ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar yabancılar şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar.
Ukrayna’da eğitim alabilmek için yalnızca lise diploması yeterlidir.
Ukrayna’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Ukrayna’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişebilir.
Ukrayna’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.
Türkiye’ye yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin yurtdışına gideceği sene üniversite sınavına girmiş olması ve geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamış olması gerekmektedir, bu şartı sağlayan öğrenciler belirli bir not ortalamasını tutturarak yatay geçiş yapabilirler.
Ukrayna‘da örgün eğitim yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı okullarda devam zorunluluğu olmayan bölümler bulunmaktadır.
 
Ukrayna Kayıt İçin Gerekli Belgeler
 

 1- Lise Diploması (apostilli )

2-Lise Transkribi (apostilli )

3-Uluslararası Doğum Belgesi ( apostilli )

4-Sağlık raporu (apostilli )

5-HIV ve HEPATIT test raporu (apostilli )

6-Pasaport 7- 12 adet 5x5 ebadında arka fonu beyaz resim

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili