Szczecin Denizcilik ÜniversitesiUluslararası standartlarda eğitimi ile Polonya üniversiteleri arasında denizcilik konusunda ilk tercih haline gelen Szczecin Denizcilik Üniversitesi, Avrupalı öğrencilerin de yurtdışı üniversite eğitimi için yoğun ilgi gösterdiği bir okuldur. Sayısı 100’ü aşan araştırma laboratuvarı, teknik eğitim ve uygulama merkezi ile öğrencilerine eğitim esnasında deneyim kazanma imkanı sağlayan Szczecin Denizcilik Üniversitesi, bilgisayar destekli eğitim programları ile Polonyada üniversite eğitiminin de en yenilikçi isimleri arasındadır. Makine, taşımacılık ve kargo, sefer yönetimi, koordinasyon ve denizciliğin diğer önemli alanlarda bilgisayar simülasyonları ile gerçek zamanlı uygulama eğitimi veren üniversite, öğrencilerin meslek hayatında karşılaşabileceği her durumu bire bir deneyimlemelerini sağlamaktadır. 16 simülasyon laboratuvarı bulunan üniversitenin öğrencileri yükseköğrenimleri esnasında edindiği deneyim ile denizcilikte büyük önemi olan tecrübe konusunda büyük bir avantaj sahibi olmaktadır. VTS(Vessel Traffic System), Satellite Communication System Simulator(GMDSS), Anti Collision ARPA Simülatörü Electronic Chart Display and Information System(ECDIS) gibi modern denizcilik sektöründe en çok kullanılan bilgisayar sistemleri ve simülasyonlar üzerine geniş içerikli eğitim verilmektedir.

 

Balıkçılık, motor, koordinat belirleme, gemi yönetimi, sefer planlama, otomatik pilot, kargo taşımacılığı, radar, operasyon gelişim, haberleşme ve daha birçok konuda gerçek zamanlı bilgisayar simülatörleri ile eğitim veren Szczecin Denizcilik Üniversitesi, Avrupa standartlarındaki eğitimi ile uluslararası denkliği bulunan bir diploma vaat etmektedir.  Birçok uluslararası eğitim birliği anlaşması bulunan üniversite aynı zaman uluslararası bilimsel araştırma projelerinin de aktif bir üyesidir. Öğrencilerine yurtdışında eğitim konusunda geniş içerikli seçenekler sunan Szczecin Denizcilik Üniversitesi, denizcilik eğitimi gören öğrencilerin en büyük sorunu olan staj konusunda da gerek Polonya’da gerekse de yurtdışında farklı imkanlar sağlamaktadır. Polonyadaki üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları imzalayan Szczecin Denizcilik Üniversitesi eğitim programlarının yanı sıra diğer okullardan gelen akademisyenlerin katılımı ile mesleki eğitim kursları da düzenlemektedir. Denizcilik konusunda Polonyada üniversite tercihlerinin ilk sırasında yer alan Szczecin Denizcilik Üniversitesi¸ Avrupa’nın da bu konudaki en saygın kurumlarından biridir.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili