Taras Shevchenko Devlet ÜniversitesiUkrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, yüksek araştırma profili sergilemenin yanı sıra bugün Ukrayna’nın önde gelen akademik ve eğitim merkezleri arasında en üst sıradadır. 21 Nisan 1994’te “ulusal üniversite” unvanını almıştır. Ukrayna’nın bağımsızlığından itibaren ülkedeki akademik düşünce ve araştırmaların gelişiminde büyük bir misyon üstlenen TSDÜ, kurulduğu günden beri kendini sürekli geliştirerek dünya standartlarına sahip bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, “klasik” araştırma üniversitesi ruhunu akademisyenlerinin güncel başarılarıyla perçinlemiştir. TSDÜ’de görev yapan akademisyenler, Ukrayna Bilim ve Teknoloji Devlet Ödülü, Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Ödülleri, Onur Nişanları, St. Cyril ve Methodius Nişanları, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ödülleri gibi pek çok prestijli ödüle layık görülmüştür. TSDÜ öğrencileri de üstün başarıları nedeniyle temel ve uygulamalı araştırmalar, bilimsel ve teknolojik gelişme gibi alanlarda başarı ödülleri almıştır.

Akademik Birimler

Üniversitede Türkiye’deki ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programlarına tekabül eden kademelerde eğitim verilmektedir. 14 ön lisans, 55 lisans, 49 uzmanlık ve 98 yüksek lisans programı bulunmaktadır. Toplamda 1645 yüksek lisans, 125 doktora öğrencisi lisans üstü çalışmalarına devam etmektedir. TSDÜ’de faaliyet gösteren bölüm sayısı 198’dir.

Coğrafya, Ekonomi, Tarih, Sibernetik, Matematik ve Mekanik, Sosyoloji, Bilişim Teknolojileri, Radyo Fiziği, Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri, Psikoloji, Fizik, Felsefe, Kimya ile Hukuk olmak üzere toplamda 13 Fakülte bulunmaktadır. Bunun yanında 8 enstitü (Askeri Akademi, Yüksek Teknoloji Merkezi, Gazetecilik Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, Lisansüstü Eğitim Merkezi, Dilbilim Enstitüsü ve Devlet Güvenlik Departmanı), 1 Eğitim ve Araştırma Merkezi (Biyoloji Enstitüsü), 2 Kolej (Optik ve Mekanik Koleji, Coğrafi Keşif Koleji) ile Ukrayna Fizik ve Matematik Eğitim Merkezi de TSDÜ’de faaliyet göstermektedir. Üniversite bünyesindeki Maksymovych Akademik Kütüphanesi envanterinde 3.362.359 belge bulunmaktadır.

Rakamlarla TSDÜ

TSDÜ, son yıllarda yabancı öğrenci kayıtlarına daha fazla odaklanarak bu konuda aktif bir politika izlemektedir. Şu anda 935 yabancı öğrenci kayıtlıdır. Uluslararası öğrencilerin sayısını artırmak için Rusça ve İngilizce programlar devreye alınmaktadır. Kiev Taras Shevchenko Devlet Üniversitesi, QS Dünya Üniversite Sıralamalarına (İngiltere) göre 2014-2015 döneminde 421-430 bandında yer almıştır.

57 ülkeden 227 yabancı eğitim ve bilim kurumuyla ikili anlaşmalar imzalamıştır. 32 ülkeden 180 yabancı akademisyen ve öğretim üyesi her yıl TSDÜ’ye gelerek araştırma projelerine katılmakta, konferanslarda yer almakta ve ders vermektedir. Yine her yıl, TSDÜ bünyesinde çalışan 1500’den fazla akademisyen ve öğrenci yurtdışına çıkarak 59 ülkede çeşitli çalışmalarda yer almaktadır (2013’te yurtdışına çıkanların üçte ikisi akademik nedenlerle – konferans, eğitim, araştırma vb. – yurtdışına çıkmıştır).

T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Yapı Kredi Bankası kullanılabilir. Ukrayna için bu konuda en güncel bilgileri eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Ukrayna‘da oturum izni alındıktan sonra öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sigorta bedeli yıllık 80-100 $’dır.
Ukrayna da ulaşım oldukça ucuzdur, metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşım araçlarının kullanımı çok yaygın olup ücretleri 50 kuruş civarındadır. Taksiler görece daha pahalıdır ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ekonomiktir.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır.
Okulların kayıt dönemleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrenciler bazı okullarda Ocak ayı sonuna kadar kayıt yaptırabilir. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 1,5 yıl sürmektedir.
Ukrayna’da lisans tamamlama imkânı bulunmaktadır.
Ukrayna’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Ukraynaca veya Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Ukrayna’da bir öğrencinin konaklama, ulaşım ve yemek giderleri için aylık 300-350 $ cep harçlığına ihtiyacı vardır.
Ukrayna’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni için Türkiye’de Ukrayna Büyükelçiliğinden uzun süreli öğrenci vizesi almalısınız. Ukrayna'ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar yabancılar şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar.
Ukrayna’da eğitim alabilmek için yalnızca lise diploması yeterlidir.
Ukrayna’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Ukrayna’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişebilir.
Ukrayna’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.
Türkiye’ye yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin yurtdışına gideceği sene üniversite sınavına girmiş olması ve geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamış olması gerekmektedir, bu şartı sağlayan öğrenciler belirli bir not ortalamasını tutturarak yatay geçiş yapabilirler.
Ukrayna‘da örgün eğitim yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı okullarda devam zorunluluğu olmayan bölümler bulunmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili