Ukrayna Üniversiteleri

Listele
Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna, bilim insanlarının ve eğitimcilerin büyük çabalarıyla son yıllarda eğitim konusunda önemli bir atılım gerçekleştirerek ulusal eğitim sistemini geliştirmiştir. Bologna Süreci ile Avrupa ve dünya eğitim arenasında yer edinmesi bunun en önemli kanıtıdır. 
 
Günümüzde, Ukrayna'nın mevcut eğitim olanakları, uluslararası eğitim alanında önde gelen 10 ülkeden biri haline gelmesini ve uluslararası öğrencilerin Ukrayna'da yükseköğrenime gösterdikleri ilginin artmasını sağlamıştır. Ukrayna üniversiteleri tarafından verilen diplomalar dünyada yaygın kabul görmekte, aynı zamanda eğitim seviyesi yabancı işverenler tarafından da takdir edilmektedir.
 
Yükseköğrenim profesyonellerinin yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yaklaşık 180 yükseköğretim kurumu tarafından yürütülmektedir. Ukrayna yükseköğretim kurumları arasında, üniversiteler, akademiler, enstitüler, konservatuarlar (Müzik Akademileri) yer almakta, bunlar devlet kurumları veya özel kurumlar şeklinde faaliyet göstermektedir. Araştırma faaliyetlerinde olağanüstü başarılar elde eden üniversiteler “Ulusal” statüsünü kazanabilir.
 
Ukrayna’daki eğitim faaliyetleri, yükseköğretim kurumları tarafından lisans alınmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Eğitim lisanslarında, üniversitenin Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından belirlenen yüksek standartlara uygunluğu temel alınır. Yükseköğretim kurumları, sadece akredite uzmanlık alanlarında yükseköğrenim diploması verme hakkına sahiptir. Uzmanlık alanları, bu alandaki eğitim düzeyi devlet ve Avrupa gerekliliklerini karşıladığı takdirde akredite edilir.
 
Yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna'daki üniversitelere kabulü, mülakatlar ve tamamlanan eğitim seviyelerine dair belgelerin incelenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Yabancı başvuru sahiplerinin kabulüne ilişkin gereklilik ve şartlar, her üniversite tarafından ayrı ayrı belirlenir.
 
Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyelerinde sunulan eğitim programlarında Avrupa standartlarına bağlılık esastır. Ukrayna’da İngilizce, Ukraynaca ve Rusça eğitim almak mümkündür. Ukrayna örgün eğitim politikasını benimsemiş olsa da bazı üniversiteleri belirli şartlar altında devam zorunluluğunu kaldırmıştır. Ukrayna üniversiteleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

whatsapp
tel_icon_yazili