Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI)Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü (TSI) yaklaşık yüz yıllık geçmişe sahip modern bir üniversitedir. TSI, efsanevi RKIIGA (Riga Kızıl Bayraklı Sivil Havacılık Enstitüsü) ve RAU'nun (Riga Havacılık Enstitüsü) devamı niteliğindedir. TSI, bugünkü haliyle 1999 yılında kurulmuştur. Günümüzde Letonya'da Rusça, Letonca ve İngilizce dillerinde yüksek öğrenim görebileceğiniz tek özel teknik üniversitedir. Letonya’da daimî akreditasyona sahiptir.

2003 yılında Letonya’nın en büyük ikinci kenti Daugavpils'te bir şubesi açılmış olup faaliyetlerine devam etmektedir. Enstitü, ulaşım ve lojistik, bilgisayar bilimleri, elektronik ve telekomünikasyon, ekonomi ve işletme, havacılık taşımacılığı gibi alanlarda akademik programlar sunmaktadır. 2013 yılı Haziran ayında, TSE'nin tüm eğitim kolları 6 yıllık (maksimum süreyle) akreditasyon almıştır.

TSI bünyesinde birinci ve ikinci seviye, lisans ve yüksek lisans derecelerinde mesleki eğitim alabilir, doktora tezi hazırlayabilir ve savunabilirsiniz.

TSI, çok çeşitli alanlarda araştırma ve bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Uzman raporlarına göre Ulaştırma ve Telekomünikasyon Enstitüsü, Letonya'da faaliyet gösteren önde gelen bilimsel kurumlar listesinde yer alan tek özel üniversitedir. Yine bu yıl, “Latvijas Avīze” raporuna göre Letonya'daki özel yükseköğretim kurumları arasında ikinci sırada yer alarak çok iyi bir sonuç elde etmiştir.

Enstitü mezunlarının sayısı 7500’den fazla olup mevcut öğrenci sayısı 3000 civarındadır.

TSI'da Rusya, Hindistan, Kazakistan, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Azerbaycan, İngiltere ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler eğitim görmektedir. Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettikleri eğitim kolları arasında lojistik, bilgi teknolojileri ve havacılık yer alır. Diplomaları çoğu dünya ülkesinde kabul edilmektedir.

Mobil iletişim Letonya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Letonya’da şehir içi ulaşım troleybüs, tramvay ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve genelde yerliler de taksiyi kullanır, uygun fiyatlı bir ulaşım aracıdır.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Letonya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Letonya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 ile 2.5 yıl arasında sürmektedir.
Letonya’da Lisans tamamlama imkanı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Letonya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Letonca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Letonca tercih ederseniz 1 yıl Letonca hazırlık eğitimden sonra Letonca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Letonya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 380€ ile 740€ arasında değişim göstermektedir.
Letonya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Letonya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Letonya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Letonya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir.
Letonya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili