Varşova Ekonomi ÜniversitesiVarşova Ekonomi Üniversitesi (SGH), 1906'da Erkeklere Yönelik Özel Ticaret Kursları olarak kurulmuştur. Polonya'daki en eski ekonomi okulu olup Avrupa'nın önde gelen ekonomi üniversitelerinden biridir. Her yıl SGH'den yaklaşık iki bin kişi mezun olmaktadır. İstatistiklere bakıldığında, 20. yüzyılda her üç ekonomistten biri SGH'den mezun olmuştur.

SGH’nin eğitim kalitesi; öğrenciler, işverenler ve akreditasyon kurumları tarafından takdirle karşılanmaktadır. Ernst & Young işbirliği ile geliştirilen kariyer yolu, prestijli ACCA (Yeminli Mali Müşavirler Birliği) sertifikası ile ödüllendirilmiştir. Bünyesindeki iki fakülte - Ekonomi ve Bilgi Sistemlerinde Nicel Yöntemler ile Finans ve Muhasebe Fakültesi - Polonya Akreditasyon Komitesi tarafından ayrıcalıklı bir konumda değerlendirilmektedir. Böyle bir ayrıcalık, ülkede bir okulun sadece bir fakültesine verilmektedir.

2011 yılında SGH, CEEMAN organizasyonu tarafından verilen IQA (Uluslararası Kalite Akreditasyonu) sertifikasını alarak, işletme alanındaki en yüksek eğitim seviyesine sahip olduğunu belgelemiştir.

SGH Varşova Ekonomi Üniversitesi’ndeki iki yüksek lisans programı, işletme alanında dünyanın en iyi programları arasında yer almıştır. CEMS birliğinin bir parçası olarak ortaklaşa yürüttüğü CEMS İşletme Yüksek Lisans Programı 9. sırada yer alırken, daha ‘geleneksel’ diye nitelendirebileceğimiz 'SGH İşletme’ programı 73. sıradan 68. sıraya yükselmiştir. SGH'nin En İyi 100 üniversite arasında gösterdiği varlık, sağladığı yüksek eğitim kalitesine ve SGH mezunlarının işverenler arasındaki saygınlığına işaret etmektedir.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili