Varşova Film OkuluKieslowski ve Polanski gibi dünyaca ünlü yönetmenleri çıkartan Polonya, Avrupa’da sinema ve medya eğitimini en iyi şekilde veren ülkelerin arasında başı çekmektedir. Polonya’da bulunan Varşova Film Okulu ise sinema ve medya alanında dünyanın en kaliteli okulları arasında yer almaktadır.

Polonyalı film yönetmeni, yapımcı ve senartist Maciej  Ślesicki ve ülkenin popüler aktörlerinden Bogusław Linda tarafından 2004 yılında kurulan Varşova Film Okulu, ülkenin benzersiz film kurumlarından birisidir.
 

Kaliteli ve köklü müfredatıyla  faaliyet gösteren  Varşova Film Okulu, Polonya kökenli ve uluslararası film yapımcılarının aktif bir şekilde yön verdiği  kurumlardan biridir. Varşova Film Okulu altyapısını sürekli geliştirmekte ve 35mm Dijital ve 3D yeteneklerle yenilenmiş bir sinema olgusuna yatırım yapmaktadır. Kurum aynı zamanda Kino Elektronik adlı kampüsünde kendi sanat evi sinemasına sahip olduğundan dolayı, diğer film okulları arasında, sunduğu imkanlar ile sıyrılmaktadır. 1964’te kurulan sinema yakın zamanda yenilenmiş olup çok fazla konser, film etkinliği, festivaller ve düzenli tiyatro gösterimleri olanağı sunmaktadır. Yurtdışında sinema okumak isteyenler için biçilmiş bir kaftan olan Varşova Film Okulu, sinema sektörüne donanımlı bir şekilde hazırlanmanızın garantisini vermektedir diyebiliriz.

Eğitimsel, sanatsal ve mesleki pek çok etkinlik düzenleyen okul, aynı zamanda yüzlerce profesyonelin masterclass verdiği atölyeler, toplantılar ve sosyal etkinlikler organize etmektedir. Kurum, Joe Estzerhas, Pilar Alessandra, Linda Aronson, Slawomir Idziak, Elite Zexer ve Jane Campion gibi topluma mal olmuş sanatçıları sık sık ağırlayarak, öğrencilerine çok yönlü bir anlayış ile hizmet etmektedir.

Her yıl yüzlerce profesyonel, Varşova Film Okulu’nda bir haftalık master-sınıflar, atölyeler, atış toplantıları ve sosyal etkinlikler için toplanarak, tecrübelerini öğrencilerle paylaşmaktadırlar. 2,600 metrekarelik bir kampüse, sayısız karanlık odaya, post prodüksiyon tesislerini ve üst düzey bir ses stüdyosunu öğrencilerine sunan okul, Polonya’nın imkan açısından en gelişmiş film okuludur.

Polonyalı ve uluslararası pek çok film yapımcısını, yönetmenini yetiştirmiş olan Varşova Film Okulu, aynı zamanda yeni medya alanında da uzman kişiler yetiştirmektedir. Polonya’da ya da yurtdışında yönetmenlik, editörlük, yazarlık ve yapımcılık yapan profesörlere sahip okul, ülkedeki medya
ve film endüstrisinin arkasındaki büyük en büyük güçtür.

Ünlü yönetmenlere ve Oscar’a aday gösterilmiş belgesel yapımcılarına kucak açmış Varşova Film Okulu, dünyanın en iyi video oyunlarından bazılarının yaratıcılarını da bünyesinden çıkartmıştır. Kurum, öğrencilerinin yaratıcı potansiyellerini keşfetmeleri ve genişletmelerinde büyük bir yardımcıdır.

Avrupa’nın en büyük film okulu olan Varşova Film Okulu’na kayıt yaptırmak  ve dünyanın en ünlü yönetmenleri arasında boy göstermek istiyorsanız, Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret ederek uzman eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

 

 

 

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili