Vilnius Gediminas Teknik ÜniversitesiVilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (VGTU), Litvanya’da yüksek nitelikli ve yaratıcı uzmanlar yetiştiren, yenilikçi bir üniversitedir. Teknolojiye dayalı bilimsel eğitim veren yükseköğrenim kurumları arasında lider olup iş piyasasına yönelik modern çalışmalara ev sahipliği yapar. Bilimsel araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri bünyesindeki 14 enstitü, 2 araştırma merkezi ve 34 araştırma laboratuvarı tarafından gerçekleştirilmektedir.

VGTU, Doğu Avrupa'daki en modern merkez olan İnşaat Mühendisliği Araştırma Merkezi'nin yanı sıra Litvanya’nın en büyük Mobil Uygulamalar Laboratuvarı ve “LinkMenų fabrikas” adlı Yaratıcılık ve İnovasyon Merkezi’ni bulundurmaktadır. 500'den fazla uluslararası yükseköğrenim kurumuyla ortak çalışma yürüten VGTU, çok çeşitli uluslararası çalışma alanları ve staj olanakları sunmaktadır. VGTU, yurtdışında Erasmus Değişim Programı kapsamında öğrenim gören öğrenci sayısıyla Litvanya'da liderdir.

“QS World University Rankings by Subject 2017” uluslararası üniversite sıralamasına göre İnşaat Mühendisliği alanında ilk 101-150 üniversite arasında olup Baltık Ülkeleri'nde inşaat mühendisliği alanında bu kadar yüksek bir konumda olan tek üniversitedir. Mimarlık / Yapılı Çevre alanında ise 101-150 bandındadır. VGTU aynı zamanda İşletme ve Yönetim Çalışmaları (201-250) ve İktisat ve Ekonometri (301-350) alanlarında en iyi dünya üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu sonuçlar Litvanya'nın en iyisidir.

Mobil iletişim Litvanya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Litvanya’da şehir içi ulaşım troleybüs, minibüs ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve Litvanya’daki taksiciler, sizin de görebileceğiniz bir şekilde gitmek istediğiniz adresi navigasyona girip navigasyonun önerdiği yolu kullandıklarından güvenilirdir. Yaz aylarında bisiklette bir ulaşım aracı olarak kullanılabilir.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Litvanya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Litvanya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 veya 2 yıl arasında sürmektedir.
Litvanya’da lisans tamamlama imkânı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Litvanya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Litvanca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Litvanca tercih ederseniz 1 yıl Litvanca hazırlık eğitimden sonra Litvanca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Litvanya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 680€ arasında değişim göstermektedir.
Litvanya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Litvanya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Litvanya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Litvanya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.
Litvanya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili