Vilnius ÜniversitesiDoğu ve Orta Avrupa'nın en eski ve en ünlü yükseköğretim kuruluşlarından biri olan Vilnius Üniversitesi, 1579'da kurulmuştur. Uzun süre boyunca Litvanya'nın tek yükseköğretim kurumu olarak bilim ve kültürü muhafaza etmiş, sadece Litvanya'nın değil komşu ülkelerin de kültür hayatında önemli bir rol oynamıştır.

Litvanya'nın en büyük bilimsel kurumu olan Vilnius Üniversitesi, bilim ve araştırma alanında lider konumdadır. Avrupa üniversite gelenekleri, akademik özgürlük ve fikir çeşitliliği, sürekli değişen dünyada yeni zorluklarla başa çıkma yeteneği ve sosyal sorumluluk, üniversitenin temel değerleridir. 12 fakülte, 7 enstitü, 2 üniversite hastanesi, 4 fakülteler arası öğretim ve araştırma merkezi, Litvanya'nın en eski kütüphanesi, modern Bilim İletişim ve Enformasyon Merkezi, Astronomik Gözlemevi, Botanik Bahçesi ve Kiliseden oluşmaktadır. Üniversitenin öğrenci nüfusu 21.000 civarındadır. Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında (QS World Rankings) ilk yüzde 4’lük dilimde yer alan Vilnius Üniversitesi, ülkenin en iyi ve en yetenekli öğrencileri için bir cazibe merkezidir. Üniversite tarafından sunulan eğitim programları uluslararası araştırmalara dayanmaktadır. 41 ülkede bulunan üniversitelerle 130'dan fazla ikili işbirliği anlaşması imzalamıştır. Erasmus + programı kapsamında 430 Avrupa üniversitesiyle 800'den fazla anlaşması ve 55 partner ülke üniversitesiyle akademik değişim anlaşmaları bulunmaktadır.

Vilnius Üniversitesi Tıp Fakültesi Kabul-Kayıt Koşulları

Vilnius Üniversitesi’nde tıp eğitimi 6 yıl sürmekte, mezunlar “halk sağlığı alanında uzman tıp doktorları” unvanını almaktadır. Mezun olabilmek için öğrencilerin toplamda 360 ECTS ders kredisini tamamlamaları beklenir.

Kabul Kriterleri:

- Başvuru sahipleri, orta öğretim seviyesinde biyoloji ve kimya dersleri almış olmalıdır.

- Orta öğretim seviyesinde fizik veya matematik dersi almak avantajdır.

- SAT Biyoloji E/M Konu Testinden en az 500 puan alınmış olmalıdır. Öğrenciler SAT sınavını kendi ülkelerinde alırlar. Biyomedikal Bilimler alanında akademik dereceye sahip olan veya bu alanda okuyan öğrenciler, SAT Biyoloji Testine girmeden de başvuru yapabilirler. Ancak bu durum başvuru esnasında diploma ve transkriptlerle kanıtlanmalıdır.

- İngilizce yeterliliği: TOEFL’dan minimum 65 (internet bazlı sınav) veya IELTS’ten minimum 5,5 puan alınmalıdır. Anadili İngilizce olan ve/veya İngilizce müfredatlı bir programdan mezun olan ve/veya SAT Biyoloji Testinden başarılı olan öğrencilerin ilave İngilizce yeterlilik belgesi sunmalarına gerek yoktur.

- Değerlendirme sonucunda seçilen adaylara mülakat uygulanır.

Yatay Geçiş Kriterleri:

Vilnius Üniversitesi Tıp Fakültesi, yatay geçiş için başvuru yapacak öğrencileri sadece ikinci ve üçüncü dönemlerde kabul etmektedir. Daha sonraki dönemlerde yapılan başvurular kabul edilmez. Yatay geçiş için başvuru yapmak isteyen adayların kendi üniversitelerinden alacakları transkriptlerin Miglé Trinkünaité Tıp Fakültesi’ne iletilmesi gerekmektedir.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Tıp İngilizce 6 Yıl 11000 €
Bilişim Sistemleri ve Siber Güvenlik İngilizce 3.5 Yıl 3000 €
Aydınlatma Mühendisliği İngilizce 3.5 Yıl 3500 €
İşletme ve Yönetim İngilizce 4 Yıl 2400 €
Kültür Yönetimi İngilizce 4 Yıl 3000 €
Diş Hekimliği İngilizce 5 Yıl 12960 €
Yönetim Bilişim Sistemleri İngilizce 4 Yıl 2400 €
Uluslararası İşletme İngilizce 3.5 Yıl 3620 €
Ekonomi İngilizce 3 Yıl 2200 €
İngiliz Dili ve Edebiyatı İngilizce 4 Yıl 2274 €
Makine Mühendisliği ve Robotik İngilizce 3 Yıl 2700 €
Müzik Pedagojisi İngilizce 4 Yıl 2700 €
Yazılım Mühendisliği İngilizce 4 Yıl 2700 €
Rus Dili ve Edebiyatı Rusça 4 Yıl 2274 €
Kantitatif Ekonomi İngilizce 3 Yıl 2400 €
Mobil iletişim Litvanya’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Litvanya’da şehir içi ulaşım troleybüs, minibüs ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Ayrıca taksi ile de ulaşım sağlanabilir ve Litvanya’daki taksiciler, sizin de görebileceğiniz bir şekilde gitmek istediğiniz adresi navigasyona girip navigasyonun önerdiği yolu kullandıklarından güvenilirdir. Yaz aylarında bisiklette bir ulaşım aracı olarak kullanılabilir.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Litvanya’da okul başvuruları iki sömestr için Ocak ve Eylül ayları itibarı ile başlamaktadır.
Litvanya’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölümden bölüme değişmekle beraber 1 veya 2 yıl arasında sürmektedir.
Litvanya’da lisans tamamlama imkânı hakkında bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Litvanya’da eğitim dili olarak İngilizce ve Litvanca olarak iki tercihiniz vardır. Eğer Litvanca tercih ederseniz 1 yıl Litvanca hazırlık eğitimden sonra Litvanca okuyabilir, İngilizce tercih ederseniz de İngilizce okuyabilirsiniz.
Litvanya’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 680€ arasında değişim göstermektedir.
Litvanya’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Litvanya’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Litvanya’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Litvanya’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişkenlik göstermektedir.
Litvanya’daki anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili