Wroclaw Ekonomi ÜniversitesiWroclaw Ekonomi Üniversitesi, bulunduğu bölgenin köklü bir bilim ve eğitim merkezidir. Öncüsü olan Ticaret Yüksek Okulu, 1937 tarihli özel yükseköğrenim kurumları yasası uyarınca, kurucusu ve mal sahibi olan Wroclaw İleri Ekonomik ve Ticari Bilimler Derneği inisiyatifiyle kurulmuştur.

Wrocław Ekonomi Üniversitesi bugün önemli bir eğitim, bilim ve araştırma merkezi niteliğiyle Polonya'nın en üst düzey yükseköğrenim kurumları arasında yer almaktadır. Üniversite'nin bölgesel, ulusal, Avrupa genelinde ve uluslararası düzeylerdeki konumunu korumak ve güçlendirmek, rekabet avantajını arttırmak ve çağdaş bir kurum imajını şekillendirmek, çalışanlarına, öğrencilerine ve çevreye açık ve dostça davranma hedefleriyle faaliyet göstermektedir. İktisadi ve idari bilimler alanında akademik eğitim verme konusunda tam imtiyazlıdır.

Wrocław Ekonomi Üniversitesi'nin kalifiye çalışanları, eğitim ve bilim alanlarındaki başarıları için çok sayıda ödül almış olup hem Polonya'da hem de yurtdışında bir dizi bilimsel dernek ve toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında görevler üstlenmiştir. Önde gelen araştırmacılarının çeşitli üniversitelerden fahri doktora unvanları bulunmaktadır.

WEÜ ayrıca bir dizi önde gelen ekonomiste onursal unvanlar da vermiştir. UEW “doktorus honoris causa” unvanıyla onurlandırılan 19 bilim insanı arasında şu isimler yer alır: Jochen Schumann, Giuseppe Calzoni, Robert Leroy Kralı, János Kornai, Wroclaw’da doğan Nobel ödüllü Reinhard Selten, Andrzej Stanisław Barczak, Leszek Balcerowicz, Jerzy ve Janusz Lewandowski.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili