Wroclaw ÜniversitesiWrocław Üniversitesi, üç yüzyılı aşan zengin bir tarihe sahiptir. Leopold I Habsburg tarafından kurulan üniversite, Cizvitler tarafından yönetilen mütevazı bir okuldan evrilerek Polonya'nın en büyük akademik kurumlarından biri haline gelmiştir. 19. yüzyılın başında Üniversitede beş fakülte bulunuyordu: Felsefe, Katolik Teoloji, Evanjelizm teolojisi, Hukuk ve Tıp. Daha sonra pek çok bölüm, laboratuvar ve bir doğa müzesi eklenerek genişletilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Lvov'dan bir grup Polonyalı profesör, Wroclaw Üniversitesi'nde öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlamıştır. Başlangıçta hukuk ve yönetim, sanat, doğa bilimleri, tarım, veterinerlik, tıp, matematik, fizik ve kimya fakültelerini kurmuşlardır. Bu Fakültelerden bazıları kısa süre sonra başka üniversitelere dönüştürülmüştür.

20. yüzyılın başından beri Wrocław Üniversitesi, Theodor Mommsen, Philipp Lenard, Eduard Buchner, Paul Ehrlich, Fritz Haber, Friedrich Bergius, Erwin Schrödinger, Otto Stern ve Max Born gibi isimlerle 9 Nobel Ödülü sahibi olmuştur.

Bugün, Wrocław Üniversitesi'nin ilk ve en önemli odak noktası bilimsel araştırmadır. Akademisyenlerin, Polonya'daki ve dünyadaki diğer yükseköğretim kurumlarından araştırmacılar ile sıkı bağları bulunmaktadır. Araştırmacıların başarısı yakın zamanda Polonya makamları tarafından da tanınmış olup bu sayede üniversitenin ekipman ve araştırmaya yönelik fonları önceki yıllara göre %80 oranında artmıştır.

Çoğu ülkede olduğu gibi, Polonya'da da ulusal kalite değerlendirme sistemi eğitim kalitesini iyileştirmeye yönelik ulusal stratejinin bir parçasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı her dört yılda bir tüm Polonya üniversitelerinde bulunan fakülteleri değerlendirmeye tabi tutar. Geçtiğimiz yıl, WÜ’nün 10 fakültesinden 9'u en yüksek kategoride yer almış, bir tanesi ikinci olmuştur.

The Academic Incubator of Entrepreneurship (, öğrencilere ücretsiz girişimci tavsiyesi vererek, konferanslar, seminerler düzenleyerek, seçilmiş yatırımları sübvanse ederek ve ofis alanı sunarak kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış Wrocław Üniversitesi'nin yeni bir birimidir. Girişimcilik Akademik İnkübatörü, laboratuvarlar, ofis alanı, konferans merkezi ve modern multimedya ekipmanlarıyla donatılmış bir teknoloji merkezi olan Wrocław Teknoloji Parkı ile işbirliği yapmaktadır. Teknoloji Parkı'nın amacı, Wrocław ve bölgenin bilimsel ve endüstriyel potansiyelinin kullanımı için koşullar yaratmak ve ileri teknoloji endüstrisini teşvik etmektir. Wrocław Üniversitesi, hissedarlarından biri olmaktan gurur duyuyor.

Wrocław Üniversitesi, bölgenin en büyük üniversitesidir olup 10 fakültede 26000'den fazla öğrenciye ve 1300 doktora öğrencisine eğitim vermektedir. Her yıl 9000 öğrenci üniversiteden mezun olmaktadır.

Evet, Polonya’da Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
Oturum izni alındıktan sonra, Polonya’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Fiyatlar 120-160 € arasında değişmektedir.
Üniversitelerin kayıtları Nisan ayında başlayıp Temmuz ayına kadar devam etmektedir, ancak bazı üniversitelerde bu tarihler farklılık gösterebilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Polonya’da ön lisans programları uygulanmadığı için lisans tamamlama imkanı bulunmamaktadır.
Bir öğrencinin temel barınma, gıda ve sosyal ihtiyaçları için gerekli olan meblağ okuduğu şehre göre ortalama 350-550 €’dur.
Oturum izni için Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği’nden uzun süreli öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Polonya’ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar Yabancılar Şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar. Bu kartla Polonya'da yarı zamanlı çalışma hakkı da elde edersiniz.
Yurt konaklama ücretleri aylık 85-300 €, Oda kiralama 150-200 € olup ev kiralama seçenekleri ise 300 €’dan başlamaktadır.
Polonya Üniversitelerinin tümü mavi diploma veren ve YÖK tarafından tanınan okullardır. Polonya’daki partner üniversitelerimizden mezun olduğunuzda, gerekli koşulları taşımak şartıyla denklik konusunda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür. Denklik prosedürü hakkında YÖK’ten bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Polonya'da hiç bir üniversitede uzaktan eğitim programı yoktur.
Eğitim dili İngilizce ve Lehçe'dir.
Polonya’da üniversiteye başvuru yapabilmek için Türkiye’de uygulanan herhangi bir sınavdan yeterlilik alma zorunluluğu yoktur.

Hazırlık Eğitim Alacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Hazırlık Eğitimi Almadan Üniversiteye Başlayacak Adaylar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Lise Diploması  Konsolosluk Onay Yazısı – Polonya Konsolosluğu’unda Alınır

·         Lise Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         İngilizce Motivasyon Mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS 5.5 - 6

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

Yüksek Lisans Eğitimi İçin Gerekli Evraklar

 

·         Lise Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Diploması – Vilayet Makamından Apostilli

·         Üniversite Transcripti – Islak İmzalı ve Mühürlü

·         Üniversiteden alınmış ili referans mektubu

·         Dil Sertifikası – IELTS – 6-7

·         Pasaport Fotokopisi

·         Yukarıdaki Evrakların Tercümeleri

 

NOT: Apostil mührü Valilik veya Kaymakamlık makamlarında basılan bir mühürdür.

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili