Almanya Yaşam Maliyetleri

Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
>Almanya Fotoğrafı

Almanya’da eğitim almayı, yaşamayı ve gezmeyi düşünenler için Almanya yaşam masrafları, ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretler ile detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Ulaşım

Avrupa’nın en gelişmiş toplu taşıma ağlarından birine sahip olan Almanya'da pek çok metro ağı bulunmaktadır. Ulaşım ağı, ülkenin her noktasına toplu taşımayla rahat bir şekilde seyahat gerçekleştirebileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Bilet tarifeleri; kısa mesafe bileti, tek yönlü bilet, 1 günlük bilet ve 7 günlük bilet şeklindedir. Metro ulaşımının yanı sıra ülkede en çok kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür.

Ayrıca şehirler arası ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs firmaları da bulunmaktadır. Toplu taşıma araçlarının yanı sıra Almanya'da en çok tercih edilen ulaşım şekli bisiklettir. Şehir sakinlerinin sıkça kullandığı bisikletle şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Almanya'da Ulaşım Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Günlük Toplu Taşıma Bileti 4.00 8.00 6.00
Aylık Ulaşım Masrafı 50.00 80.00 65.00
Yeme-İçme

Alman mutfağı geniş bir yelpazede yeme ve içme seçeneği sunmaktadır. Alman mutfağının hâkim olduğu şehirlede menüler genellikle sosis, patates ve et ağırlıklıdır. Fakat Türk nüfus oranının yüksek olması nedeniyle, bazı şehirlerde - özellikle Berlin’de -Türk mutfağına da sıklıkla rastlanmaktadır. Şehrin pek çok yerinde Türk mutfağından ürünler sunan lokantalar ve fast-food restoranları bulabilirsiniz.

Almanya'da yeme ve içme maliyetleri gittiğiniz yere ve aldığınız ürüne göre değişmektedir. Pahalı olmayan ve nispeten ortalama bir restoranda yemek yiyecekseniz yaklaşık 10 Euro'ya karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer yemeğinizi evde hazırlamayı seviyor ve market alışverişi yapmaktan hoşlanıyorsanız, marketlerde pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Almanya'da Yeme İçme Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama bir restoranda bir öğün yemek 10.00 30.00 20.00
Et (1 Kg) 15.00 25.00 20.00
Sebze (1 Kg) 3.00 5.00 4.00
Günlük Yemek Masrafı 15.00 40.00 27.50
Konaklama

Almanya'da öğrenciler için en uygun maliyetli ve en sık tercih edilen konaklama şekli öğrenci konutlarıdır. Fakat talebin çok olması nedeniyle yer bulmak zor olabilmektedir. Merkezi bir noktada konaklama ile şehir merkezinden uzak bir konaklamanın maliyetleri büyük farklılık gösterebilir. Merkezden uzaklaştıkça konaklama maliyetleri azalmaktadır. Ülkede her bölgenin kendine ait bir merkezi bulunsa da her bütçeye uygun otel, hostel veya kamp alanı bulunmaktadır. Bu konaklama alanlarının neredeyse hepsi ulaşım noktalarına yakın mesafelere konumlanmıştır. Ayrıca Berlin, ev kiralamak isteyenler için de oldukça fazla alternatife sahiptir.

Almanya'da Konaklama Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama Aylık Yurt Kirası 600.00 1200.00 900.00
Ortalama Aylık Ev Kirası 700.00 3000.00 1850.00
Sosyal Yaşam

Avrupa’nın kültür ve sanat açısından en önemli ülkelerinden biri olan Almanya'da çok sayıda müze, anıt, heykel ve çeşmeye rastlanmaktadır. Bunlardan en önemlileri, edebiyat tarihinin önemli isimlerinden biri olan Goethe adına açılmış olan Goethe Müzesi’dir. Ayrıca geçmişi 1700’lü yıllara dayanan Gendarmenmarkt Meydanı, ünlü bir neo-Rönesans örneği olan Kırmızı Belediye Binası, cam kubbesiyle ünlü Reichstag binası ve UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edilen, üzerinde 5 müzeye ev sahipliği yapan Spree Adası (Müze Adası) Almanya'nın en önemli tarihi yapılarındandır. Tüm bunların yanında ülke çok sayıda gece kulübüne, gösteri merkezine, konser alanına ve sanat galerisine ev sahipliği yapmaktadır. 

Almanya'da Sosyal Yaşam Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama aylık sosyal etkinlik harcamaları 100.00 250.00 175.00