İtalya Yaşam Maliyetleri

Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Birebir Danışman
Birebir Danışman

Karar aşamanızdan mezuniyetinize kadar sizinle birlikteyiz.

Devamı
>İtalya Fotoğrafı

İtalya’da eğitim almayı, yaşamayı ve gezmeyi düşünenler için İtalya yaşam masrafları, ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretler ile detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Ulaşım

İtalya’da ulaşım çoğunlukla otobüs, tramvay, taksi ve bisikletle sağlanmaktadır. Ülkenin turistik yerlerini dolaşan, 05:30 ile gece yarısı arasında çalışan bir tramvay hattı bulunmaktadır. Taksiler ise taksi duraklarında çalışırlar, yolda taksi durdurma uygulaması ülkemizde olduğu gibi yaygın bir uygulama değildir. Diğer taraftan, İtalya bisiklet ve yürüyerek ulaşım için çok uygun bir yerdir. Mesafeler çok uzak olmadığı için pek çok yere bisikletle veya yürüyerek ulaşabilirsiniz. 

İtalya'nın Ulaşım Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Günlük Toplu Taşıma Ücretleri 4.00 7.00 5.50
Aylık Ulaşım Masrafı 70.00 100.00 85.00
Yeme-İçme

Pizzası, lazanyası, makarnaları ve tiramisu tatlısı ile meşhur olan İtalya'da yeme içme oldukça uygun maliyetlidir. Ayrıca, ülkede ilginç bir “Gizli Fırın” geleneği vardır. Bu fırınlar sabaha karşı açık olup diğer restoranlar için hamur işi üreten geleneksel imalathanelerdir. Buralarda fırından yeni çıkmış çok taze ürünleri çok ucuza alabilirsiniz. “Gizli” diye anılmalarının nedeni çoğu zaman reklam panosu gibi tanıtıcı işaretlere sahip olmamalarıdır. Klasik İtalyan lezzetleri ile bezenmiş restoranlarında yemek yiyebilir ya da yiyeceğinizi evde hazırlayabilirsiniz. 

İtalya'da Yeme İçme Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama bir restoranda bir öğün yemek 15.00 40.00 27.50
Et (1 Kg) 25.00 35.00 30.00
Meyve (1 Kg) 4.00 5.00 4.50
Sebze (1 Kg) 4.00 5.00 4.50
Günlük Yemek Masrafı 20.00 35.00 27.50
Konaklama

Kent merkezlerine yakın konaklamayı tercih ederseniz pek çok turistik ve kültürel noktaya yürüme mesafesinde bulunacağınız için ulaşım masrafınız düşecektir. Elbette kent merkezine yakın lokasyonlarda daire kiralarının biraz artabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Bunun yanında pek çok okul konaklama konusunda öğrencilerini uygun seçeneklere yönlendirmektedir.

Üniversite veya dil okulu öğrencileri için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlar genel olarak yurt ve ev kiralama şeklinde ayrılır. Ülkenin görece şehir dışında yer alan bölgelerinde çok daha uygun bir bütçeyle yaşamak mümkündür. Dilerseniz okulların sunduğu konaklama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Bu seçenekler çoğu zaman ev kiralamaya nazaran daha uygun olacaktır. 

İtalya'da Konaklama Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Aylık Ortalama Konaklama Gideri 900.00 1500.00 1200.00
Sosyal Yaşam

Üniversite hayatı boyunca öğrencileri kültürel anlamda geliştirecek sayısız imkana sahip bir ülke olan İtalya’da Colosseum, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi gibi dünyaca ünlü tarihi yapıları, müzeleri ve eşsiz mimariye sahip binaları ziyaret edebilir ve bunu son derece uygun bir fiyata yapabilirsiniz. Antik Roma, Rönesans ve Barok Dönem gibi tarihin dönüm noktası olan zaman dilimlerinin izlerini taşıyan İtalya’da bulunan 150’den fazla müzeyi öğrencilere uygun tarifeler ile gezebilir, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan 12 adet bölgeyi görebilirsiniz.

İtalya'da Sosyal Yaşam Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Aylık Sosyal Aktivite 100.00 400.00 250.00