Litvanya Yaşam Maliyetleri

Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
>Litvanya Fotoğrafı

Litvanya’da eğitim almayı, yaşamayı ve gezmeyi düşünenler için Litvanya yaşam masrafları, ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretler ile detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Ulaşım

Litvanya'da ulaşım daha çok karayolu ve demiryolu araçları ile sağlanır. Bunun yanında deniz taşımacılığı ve bisiklet kiralama gibi seçenekler de mevcuttur. Öğrenciler genellikle burada bisiklet kiralar. Eğer öğrenciler şehir merkezine yakın yerde konaklama sağlıyorlarsa, mesafeler birbirine yakın olduğu için gidecekleri yere yürüyerek de gidebilirler. 

Litvanya'nın Ulaşım Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Günlük Toplu Taşıma Bileti 1.00 3.00 2.00
Aylık Ulaşım Masrafı 20.00 30.00 25.00
Yeme-İçme

Litvanya mutfağında her damak zevkine uygun yemek vardır. Litvanya yemeklerinde özellikle arpa, patates, çavdar, pancar, yeşillik kullanılmaktadır. Zira bu ürünler ülkede doğal olarak yetişmektedir. Ülkenin en meşhur yemekleri arasında cepelinai, pancar çorbası, saltibarsciai yemeği, kibinai bulunuyor. 

Litvanya'da öğrenciler için birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Ancak öğrenciler genellikle market alışverişi yaparak, yiyeceklerini kendileri hazırlamaktadır. Yemek fiyatları restorana göre değişkenlik gösterse de bir öğün yemek yaklaşık olarak 15-35 € aralığındadır.

Litvanya'da Yeme İçme Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama bir restoranda bir öğün yemek 15.00 30.00 22.50
Et (1 Kg) 10.00 15.00 12.50
Sebze (1 Kg) 1.00 3.00 2.00
Meyve (1 Kg) 1.00 3.00 2.00
Günlük Yemek Masrafı 15.00 25.00 20.00
Konaklama

Litvanya'da öğrenciler daha çok özel yurtlarda ya da okulun kendi yurtlarında konaklama sağlamaktadır. Bunun yanı sıra öğrenciler bir araya gelerek ev kiralayabilirler. Litvanya'da ev kiraları diğer Avrupa ülkelerine göre -örneğin Almanya- daha uygundur. Ayrıca buradaki evler eşyalı ve öğrenciye göre hazırlanmış olduğu için, öğrenciler taşınma konusunda nispeten daha rahattır. 

Litvanya'da Konaklama Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Aylık Ortalama Yurt Kirası 300.00 400.00 350.00
Aylık Ortalama Ev Kirası 700.00 1000.00 850.00
Sosyal Yaşam

Litvanya, birçok müzeye, tarihi binaya, festivale, sanat galerisine, opera binasına sahiplik yapar. Ayrıca Türkiye'ye göre mekanlar oldukça uygundur. Sakin ve güvenli bir ülke olan Litvanya'da öğrenciler bir araya gelerek birçok etkinlik düzenler ve çeşitli festivaller organize eder. 

Turistlerin ve öğrencilerin uğrak yerlerinden olan festivallerden biri de Galapagai Rock Müzik Festivali'dir. Başta Belarus, Letonya ve Polonya olmak üzere dünyanın birçok yerinden uluslararası müzisyen bu festivalde yer alır. Ülkenin bir diğer önemli müzik festivali Vilnius Festivali'dir. Klasik Litvanya müziğini sevdirmek ve tanıtmak için düzenlenen festivalde ülkenin popüler ve az bilinen birçok müzisyeni yer alır. 

Litvanya'da Aylık Sosyal Yaşam Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama aylık sosyal etkinlik harcamaları 100.00 150.00 125.00