Makedonya Yaşam Maliyetleri

Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
>Makedonya Fotoğrafı

Makedonya’da eğitim almayı, yaşamayı ve gezmeyi düşünenler için Makedonya yaşam masrafları, ürün fiyatları üzerinden en düşük, ortalama ve en yüksek ücretler ile detaylı bir şekilde listelenmiştir.

Ulaşım

Makedonya'da ulaşım için tercih edilen araçların başında otobüs gelmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi demiryolları ulaşımı gelişmiş değildir ancak otobüs ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Makedonya nispeten küçük bir ülke olduğundan dolayı şehir içi ve şehir dışı ulaşımları oldukça rahat ve kolaydır. Ayrıca otobüs ulaşımlarında bilet seçeneğinin yanında para ödemesi de bulunmaktadır. Eğer eğitim aldığınız yerin yakınlarında bir yerde konaklıyorsanız bisiklet seçeneği ile de ulaşım sağlamanız mümkündür. Bisiklet kullanımı ile birlikte aylık ulaşım masraflarınız oldukça düşecektir diyebiliriz. 

Makedonya'da Ulaşım Ücretleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Şehiriçi Otobüs Bileti 2.00 3.00 2.50
Aylık Ulaşım Masrafı 10.00 35.00 22.50
Yeme-İçme

Türk mutfağına oldukça yakın lezzetleri ile göz dolduran Makedon mutfağı, gezginler ve öğrenciler için damak tadına uygun pek çok seçeneği bünyesinde barındırmaktadır. Pleskavitsa; başkent Üsküp’e ait lezzetlerden biri olup yağlı kıymadan yapılmaktadır. Yoğurulup hazırlandıktan sonra, soğanla beraber ızgarada kızartılarak servis edilir. Cevapi; küp küp doğranmış soğan, biber turşusu ve ekmekle servis edilen başka bir Makedonya lezzetidir. Baharatsız ve ekmeksiz olarak hazırlanır ve ızgarada pişirilir. Bizdeki krem karamele benzeyen ve süt, yumurta ve şekerin fırında uzun süre pişmesiyle elde edilen, muhallebi lezzetinde bir tatlı olan Kaymaçina ise Makedonya mutfağına özgü tatlılardan biridir.

Ülkedeki restoranlarda yaklaşık 30-35 Türk Lirası'na karnınızı rahatça doyurabilirsiniz. Buradaki kafeler ve restoranlar genellikle öğrenci dostu olup birbirinden güzel yemeği de bünyesinde barındırmaktadır. Eğer market alışverişinden hoşlanıyor ve yemeğinizi kendiniz pişirmeyi seviyorsanız pek çok uygun seçenekle de karşılaşmanız mümkündür. Örneğin ülkede 1 kg etin kilosu yaklaşık 60 Türk Lirası civarındadır. Meyve ve sebze fiyatları ise en fazla 15 Lira civarındadır. 

Makedonya'da Yeme-İçme Masrafları En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama bir restoranda bir öğün yemek 5.00 10.00 7.50
1 kg et 8.00 15.00 11.50
1 kg meyve 1.00 3.00 2.00
1 kg sebze 1.00 3.00 2.00
Günlük Yemek Masrafı 6.00 8.00 7.00
Konaklama

Makedonya'da diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi her bütçeye hitap eden çeşitli konaklama imkânları bulunmaktadır. Örneğin; başkent Üsküp'te önemli noktalar birbirine yürüme mesafesindedir ve dolayısıyla şehirde konaklamak oldukça rahattır. Eğitim amaçlı Makedonya'ya gelen öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri gibi seçenekler fazladır. Aynı zamanda öğrenciler öğrenci yurtlarını da konaklama için tercih edebilirler. Ancak ev kiraları özellikle ülkemizle kıyaslandığında çok düşük olduğu için ülkemizden Makedonya'ya üniversite okumak için giden öğrenciler genellikle ev kiralama seçeneklerini tercih etmektedir. Ev kiraları aylık 1200 ila 2000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Makedonya'da Konaklama Masrafları En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama Aylık Ev Kirası 300.00 900.00 600.00
Sosyal Yaşam

Makedonya öğrenciler için pek çok sosyal etkinliğe, müzeye, tarihi yapıya ve festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Başkent Üsküp, gezip görmeyi sevenler için de pek çok seçenek sunmaktadır. Üsküp Kalesi, tüm şehri panoramik izleyebileceğiniz önemli noktalardan biridir. Ayrıca Vardar Nehri’nin üzerine kurulmuş olan, yeni ve eski Üsküp’ü birbirine bağlayan Taş Köprü ve çevresi de kesinlikle görülmeye değer yerlerden biridir. Üsküp’te dikkatinizi çekecek noktalardan biri, diğer şehirlere nazaran pek çok heykelin varlığı olacaktır. Özellikle 2014’te Üsküp’te başlatılan mimari projesi kapsamında pek çok heykel yapılmış olup bunlardan en büyükleri ve ünlüleri, büyük meydanda yer alan Büyük İskender Heykeli ve II. Philip heykelidir.

Üsküp haricinde diğer Makedonya şehirlerinde de pek çok seçenek bulunmaktadır. Örneğin; İştip’te her yılın Kasım ayında Aco Sopov Kültür Merkezi’nde MakFest adında bir pop müzik festivali düzenlenmektedir. Ayrıca 1987’den beri 1 Temmuz’dan 1 Ağustos’a kadar İştip Kültür Yazı etkinlikleri düzenlenmektedir. Şehirde bulunan İştip Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer kültürel yapılardan bir tanesidir.

Uluslararası Vizyon Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan Gostivar şehri de sosyal etkinlikler açısından göz dolduran şehirlerin başında gelmektedir. Mavrovo Ulusal Parkı 4 mevsim boyunca misafirlerini ağırlamaktadır, ancak bu park en çok kış mevsiminde rağbet görmektedir. Özellikle parkın içerisinde bulunan Zara Lazarevski Kayak Merkezi turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Mavrovo bölgesi ise zaman zaman kış sporları turnuvalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Makedonya'da Sosyal Yaşam Maliyetleri En Düşük (€) En Yüksek (€) Ortalama (€)
Ortalama aylık sosyal etkinlik harcamaları 50.00 60.00 55.00