Budapeşte'de Yaşam

Budapeşte'de Yaşam

Genel Bilgiler

Budapeşte Macaristan’ın başkenti olmasının yanı sıra Berlin’in ardından Orta Avrupa’nın ikinci büyük şehridir. Yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin yaşadığı Budapeşte’de, Budin ve Peşte şehirlerini ikiye ayıran Tuna Nehri üzerinde 1873 yılında inşa edilen Chain Köprüsü’nün iki şehri birleştirmesinin ardından şehrin adı Budapeşte olmuştur. Coğrafi konumu ve tarihi güzellikleri ile Budapeşte, Avrupa’nın en ilgi çekici şehirlerinden biridir. 

Konaklama

Dünyanın en çok turist çeken metropollerinden biri olan Budapeşte’de Belvaros-Lipotvaros, Teresvaros, Erzsebetvaros ve Ferencvaros bölgeleri konaklamak için en ideal bölgelerdir. Belvaros-Lipotvaros en çok tercih edilen bölge olmasıyla beraber, metro ve diğer toplu taşıma araçlarına da en yakın bölgedir. Teresvaros bölgesi nispeten daha lüks seçeneklere sahiptir. Erzsebetvaros bölgesi ise eğlenceli mekanlarıyla ünlüdür. Budapeşte çok çeşitli otelleriyle her bütçeye uygun konaklama imkanlarına sahiptir. Bunun dışında uzun süreli konaklama imkânı arayan öğrenciler için kira tabanı aylık ortalama 250 € olan öğrenci yurt odaları ve apartman daireleri de tercih edilen konaklama imkanlarından bazılarıdır.

Ulaşım

Budapeşte, oldukça iyi işleyen bir ulaşım sistemine sahip olmanın yanı sıra, oldukça pratik ve hesaplı bir toplu taşıma sisteme sahiptir. Havalimanlarından veya tren istasyonlarından satın alacağınız biletler ile metro, otobüs, troleybüs, tramvay gibi pek çok ulaşım aracını kullanabilirsiniz. Budapeşte’de 4 metro, 34 tramvay ve 5 banliyö hattı ile gayet geniş bir raylı sistem ağı bulunmaktadır.

Budapeşte’de deniz yolu ulaşımı da mümkündür. Tuna nehri üzerindeki vapur hatlarını kullanarak Budapeşte’de güzel bir nehir turu yapabilirsiniz.

Yeme-İçme

Kızartılmış mayalı bir hamur olan Langos, Macaristan’ın en çok tercih edilen yemeklerinden biridir. Türk mutfağındaki pişi ile benzerlik gösteren Langos’un üzerine istediğiniz malzemeyi ekletebilirsiniz. Langos’un peynirli, sosisli, sarımsak soslu gibi farklı seçenekleri mevcuttur.

Budapeşte’nin en bilinen tatlılarından Kürtoskalacs, şekerli bir hamurun tahta bir silindire sarılarak pişirilmesi ile hazırlanmaktadır. Kişisel tercihinize göre üzerine ilave edilen ceviz, tarçın, çikolata gibi malzemeler, Kürtoskalacs’ın lezzetini daha da artırmaktadır.

Sosyal Etkinlikler

Tuna Nehri üzerinde, Budapeşte tarihinin en eski noktası olan Buda Kalesi, Budapeşte’de mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

Neo-Barok tarzdaki eserlerin sergilendiği Müzik Müzesi de turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Macaristan Devlet Opera Binası, Ulusal Tiyatro ve Komedi Tiyatrosu da sanatseverler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Budapeşte, festivalleriyle de çok ünlü bir şehirdir. Sziget Festivali Avrupa’da yapılan en geniş çaplı müzik festivallerinden biridir. Budapeşte Sonbahar Festivali de müziği, dansı ve sanatın birçok alanını aynı çatı altında toplayan bir başka festivaldir.

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili