Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim ve Yaşam

Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim ve Yaşam

Çek Cumhuriyeti, yeni adıyla Çekya, Avrupa’nın kalbinde yer alan, zengin tarihiyle ve kültürüyle muhteşem deneyimler sunan bir ülkedir. Avusturya, Almanya, Polonya ve Slovakya’ya komşu olan Çek Cumhuriyeti, aynı zamanda Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi üyesi olup çok gelişmiş bir eğitim altyapısı ve kültürüne sahiptir. Modern genetiğin kurucusu Gregor Mendel, modern edebiyatın en önemli isimlerinden Franz Kafka ve Milan Kundera, ünlü besteci Antonin Dvorak, modern psikolojinin en vizyoner figürü Sigmund Freud gibi önemli kişiler bu topraklarda yetişmiştir. Başkent Prag, aynı zamanda bir kültür başkentidir.

Çek Cumhuriyeti’nde özellikle Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Tıp alanında yüksek kaliteli eğitim ve araştırmalar bir gelenek halini almıştır. Prag’da bulunan Charles Üniversitesi, Orta Avrupa’nın en eski üniversitesi olup 1348’de kurulmuştur. Çek Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, yüksek öğretim kurumlarının çeşitli faaliyetlerinin kalite güvencesinden doğrudan sorumludur.

Çek üniversiteleri, köklü geçmişleri, benzersiz eğitim konseptleri ve ilgi çekici uzmanlık alanlarıyla sahip oldukları ünü fazlasıyla hak etmektedir. Bu ülkede eğitim alan öğrenciler ister kısa süreli ister uzun süreli olsun, hem geleneksel hem de gelişmekte olan yeni disiplinlerde yüksek kaliteli eğitim alabilmektedir.

Çek yüksek öğretim kurumlarında yaklaşık 43.000 yabancı öğrenci eğitim görmektedir. Bu rakam, Çek Cumhuriyeti’nde vizyonunuzu ve yabancı dilinizi geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız kültürel çeşitliliği fazlasıyla deneyimleyebileceğiniz anlamına gelir. Son yıllarda Çek üniversitelerinin açtığı İngilizce program sayısında da önemli bir artış gözlenmektedir. Çek üniversiteleri, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerde uygulanan uluslararası işbirliği faaliyetlerine ve programlarına giderek daha çok kaynak ayırmakta ve daha fazla dâhil olmaktadır.

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’nın ortasında güvenli bir ülkedir. Dünya Barış Endeksi’nin 2016 rakamlarına göre dünyanın en güvenli ülkeleri arasında altıncı sıradadır. Bunun yanı sıra, konumundan dolayı tüm kıtayı dolaşmak için çok uygun bir ülkedir, Çek Cumhuriyeti’nde okurken merak ettiğiniz pek çok ülkeyi rahatlıkla gezebilir, yeni yerler görüp deneyim kazanabilirsiniz.

Yine konumundan dolayı, Çek Cumhuriyeti pek çok farklı kültürün kesişim noktasında yer alır. Yüzyıllar boyunca burada yaşayan Slav, Alman ve Musevi kültürleri zengin bir Orta Avrupa kültür mirası ve yaşam tarzını dokumuştur.

Çek Cumhuriyeti’nde yaşam masrafları Batı Avrupa ülkelerine nazaran daha düşüktür. Bu da ülkenin cazibesini daha da artırmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde okurken Avrupa kültürünü doyasıya yaşayabilir, üstelik konaklama vb. yaşam giderleri için Avrupa’nın geri kalanına nazaran çok daha düşük ücretler ödeyebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversite olanakları hakkında daha fazla bilgi almak için tecrübeli Draft Education eğitim danışmanlarımızla her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili