DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Tüm Ukrayna İçerikleri
Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Eğitimleriyle Harikalar Yaratıp Denklik Konusunda  Canınızı Sıkmayacak Üniversiteler

Eğitimleri ile harikalar yaratıp, denklik konusunda canınızı sıkmayacak yurt dışı üniversiteleri, kariyerinde emin adımlarla ilerlemek isteyen çoğu kişinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Pek çok üniversite öğrencisi adayı Türkiye’deki üniversite sınavı engelinden dolayı yurt dışında eğitim almayı seçmektedir. Yurt dışında üniversite okumak için gereken masrafı gözden çıkarmayı kabul eden ve okullarla bunun için iletişime geçen öğrenciler, neredeyse iyi bir eğitim almanın gerektirdiği tüm kapıları aralamış olurlar. Ancak ne yazık ki zaman zaman onların eğitim hayatını sekteye uğratan kötü bir sürprizle, YÖK denkliği ile karşılaşırlar. Peki bu kurumlar hangileridir?

Azerbaycan Üniversiteleri Ve YÖK Denkliği

YÖK denkliği hakkındaki bu bilgilerden sonra Azerbaycan’da eğitim almayı düşünenler için “Azerbaycan üniversitelerinin YÖK denkliği bulunuyor mu?” sorusuna kısaca yanıt vermek isteriz. Azerbaycan’da eğitim alabileceğiniz pek çok üniversite, gerek Türk müfredatına uygunlukları gerekse dil seçenekleri nedeniyle YÖK tarafından tanınmaktadır. Bunlar arasında Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Diller Üniversitesi ve Azerbaycan Öğretmenler Enstitüsü gibi eğitim kurumları sayılabilir. Bu üniversitelerden bazıları sınavsız üniversite imkânı sağlamaktadır.

Polonya'da Denklik

Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen kişilerin öncelikle eğitim alacakları bölümle ilgili araştırma yaparak denkliğinin sağlanıp sağlanmadığını öğrenmesi gereklidir. Genelde Polonya üniversitelerinin pek çoğunda tanınırlık bulunmaktadır. Polonya; Bologna sürecini tanıyan ülkelerden olması ile denklik ve tanınırlık anlaşmalarını bünyesinde taşımaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinden olması nedeniyle Polonya üniversitelerinden alınan diplomalar YÖK tarafından tanınmakta ve onay almaktadır. Bologna anlaşmasını her iki ülkede imzalamış ve bu nedenle denkliği de sağlamıştır.

Ukrayna Üniversitelerinde Denklik Var mıdır?

Ukrayna, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenci adaylarının en çok rağbet gösterdiği ülkelerden biridir. Ukrayna’da bulunan üniversitelerin YÖK tanınırlığının bulunması da bu yoğun ilginin önemli nedenlerinden biri olarak görülebilir. Ukrayna’nın köklü, prestijli ve saygın üniversitelerin YÖK tarafından tanınması, üniversite tercihlerinde pek çok öğrenciyi Ukrayna’yı seçmeye yönlendirmektedir. Bologna süreci ve Lizbon Anlaşması gibi adımlarla sürekli gelişen uluslararası eğitim dinamikleri kapsamında eğitim sürecini belirleyen kriterler de değişmiş, bu doğrultuda standart programların uygulanması için uluslararası işbirliği programları oluşturulmuştur. Ülkemizde YÖK de bu değişiklikler doğrultusunda uygulamalarını güncellemekte olup Ukrayna’da olduğu gibi Avrupa’da pek çok üniversite tanınmış, denklik onayları prosedürlere bağlanarak kolaylaştırılmıştır.

YÖK denkliği bulunan diğer okullarımız hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız