Almanya Bayrağı

Almanya

Darmstadt Teknik Üniversitesi

Genel Bilgiler

Darmstadt Teknik Üniversitesi - Technische Universität Darmstadt

Darmstadt Teknik Üniversitesi ya da kısaca TU Darmstadt; Almanya’nın Darmstadt kentinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. Üniversite bünyesindeki botanik bahçesi ve açık yüzme havuzuyla Darmstadt kentine renk katmaktadır. 1877 yılında kurulan Darmstadt Teknik Üniversitesi, 1899 yılında doktora derecesinde eğitim verme hakkı kazanmıştır. 
 
TU Darmstadt’ta toplamda 25.889 öğrenci öğrenim görmekte ve bunların yaklaşık %18’ini yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca 2.593 kişilik öğretim kadrosu bulunan okula 253 kadın ve 56 erkek olmak üzere toplamda 309 profesör görev almaktadır. Toplamda 5 mevkide eğitim verilen üniversitenin 164 binası bulunmakta ve bu binalardaki 13 fakültede toplam 113 programda eğitim verilmektedir.

Elektrik Mühendisliği Alanında Eğitim Veren İlk Fakülte

Darmstadt Teknik Üniversitesi 1883 yılında açtığı Elektrik Mühendisliği Fakültesi ile dünyada Elektrik Mühendisliği alanında eğitim veren ve fakülte açan ilk üniversite olma ünvanını taşımaktadır. Albert Einstein’ın da bir sözünde önerdiği bu üniversiteden mezun olan insanların kazandığı 2 adet Nobel ve 2 Leibniz ödülü bulunmaktadır. Üniversitenin Türkiye de dahil bir çok saygın kurum ile ortak işbirliği bulunmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye'de işbirliği ve proje çalışmaları yürüttüğü partner okullardır. 

Makine Mühendisliği Alanında İlk 100 Üniversite Arasında

Darmstadt Teknik Üniversitesi Almanya’nın en saygın teknik üniversitelerinin içinde bulunduğu TU9 adı verilen bir ağın parçasıdır ve Makine Mühendisliği alanında dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alır. TU Darmstadt QS 2019 dünya üniversiteler sıralamasına göre Makine Mühendisliği alanında dünyada ilk 100 üniversite arasında yer almaya hak kazanmıştır. 

Almanya'nın Silikon Vadisi

Almanya'nın önde gelen saygın üniversitelerinden biri olan TU Darmstadt, "Almanya'nın Silikon Vadisi" olarak da bilinen IT-Cluster Rhine-Main-Neckar'ı kurmuştur. Johannes Gutenberg Üniversitesi Mainz ve Goethe Üniversitesi Frankfurt ile burada ortak çalışmalar yürütmektedirler. TU Darmstadt ve Alman Yapay Zeka Araştırma Merkezi, Alman "Federal Hükümetin Yapay Zeka Stratejisi" nin ortağı olarak seçildi. Kurum ayrıca Avrupa'daki siber güvenlik konusunda en büyük araştırma enstitüsü olan ATHENE'yi işletmektedir.

Darmstadt Teknik Üniversitesi'nin amblemi, Yunan mitolojisinde akıl, sanat, strateji, barış ve savaşın tanrıçası Athena'ya ithaf edilmiştir ve tasarımcısı dünyaca ünlü İsviçreli grafiker Hermann Eidenbenz'dir. 

ÜNİVERSİTEYİ KEŞFETMEYE BAŞLA