Eötvas Lorand ÜniversitesiMacaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Eötvös Loránd Üniversitesi, Macaristan’ın en prestijli okullarından biri olup dünya en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 500’de yer almaktadır. Ayrıca, Avrupa’nın en iyi 250 yükseköğretim kurumundan biridir. 1635’te kurulduğu günden bu yana eğitime hiç ara vermemesi nedeniyle de özel bir kurumdur.

ELÜ personelinin %75’i akademik dereceye sahiptir ve bu, Macaristan üniversiteleri arasındaki en yüksek orandır. Toplamda 8 fakülte bünyesinde 38 lisans ve 96 yüksek lisans programı bulunmakta, toplamda 13.162 ders verilmektedir. Bu anlamda Macaristan’ın eğitim portföyü en geniş üniversitesi olma unvanını da elinde bulundurmaktadır. 2016 istatistiklerine göre Macaristan’da üniversite başvurusu yapan her 5 kişiden 1’i ELÜ’yü tercih etmiştir. Üniversitede 80 farklı ülkeden öğrenci eğitim görmekte, 9 uluslararası üniversite ağı kapsamında faaliyet gösterilmektedir. ELÜ’de son derece enternasyonel bir ortamda eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Eötvös Loránd Üniversitesi tarafından verilen diplomalar tüm dünyada geçerlilik taşımakta olup eğitim programları Macaristan Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir. ELÜ’de alacağınız derslerin kredileri tüm Avrupa Birliği üye ülkelerinde transfer edilebilir. Ayrıca, ELÜ öğretim üyeleri ve mezunları arasında Nobel Ödülüne aday gösterilenler olmuştur. Her yıl kayıt yaptıran öğrenci sayısı 28.000’i geçmekle birlikte son derece kalifiye 1.800 öğretim üyesi ve araştırmacı ELÜ bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Mobil iletişim Macaristan’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Macaristan’da şehir içi ulaşım tramvay, vapur, troleybüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Bu seçeneklerle en ekonomik ve rahat ulaşımı sağlamak için binişlik veya günlük bilet almaktansa uzun süreli bilet alarak daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Kış dönemi için şubat ayı başlarında, yaz dönemi için ise eylül ayı başlarında başlar. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Macaristan’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölüme göre değişmekle beraber 1 veya 2 yıl sürebilir.
Macaristan’da Lisans tamamlama imkanı bulunmaktadır.
Macaristan’da eğitim dili olarak İngilizce kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı Macaristan uluslararası öğrenciler için cazip bir ülkedir.
Macaristan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 750€ arasında değişim göstermektedir.
Macaristan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Macaristan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Macaristan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Macaristan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişim göstermektedir.
Macaristan’da çalıştığımız üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili