Karazin Kharkiv ÜniversitesiVN Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, ünlü Ukraynalı entelektüel Vasily Karazin'in ardından, Kasım 1804'te Kharkiv Üniversitesi olarak kuruldu. Doğu Avrupa'daki en eski eğitim kurumlarından biridir ve Lviv Üniversitesi'nden sonra Ukrayna'nın en eski ikinci öğretim kurumudur.

Kharkiv,Harkov Ulusal V.N. Karazin Üniversitesi'nde lisans, yüksek lisans, master, doktora programları bulunmaktadır. Harkov Ulusal V.N. Karazin Üniversitesi 'nin Akreditasyon seviyesi IV’dür. Karazin Üniversitesi ÖSS sınav şartı aramamaktadır. KHarkiv Ulusal V.N. Karazin Üniversitesi bölümleri okumak için meslek lisesi veya lise diploması yeterli olmaktadır. Harkov Ulusal V.N. Karazin Üniversitesi taban puanları yoktur. Lise veya meslek lisesi mezunları Harkov Ulusal V.N. Karazin Üniversitesi bölümlerinde İngilizce veya Rusça eğitim alınabilir.

VN Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Kuzey Binası, Merkez Bilimsel Yapı ve Öğrenci Kampüsü. Üniversite aynı zamanda üç araştırma enstitüsünü, bir botanik bahçesi ve Üniversite Tarihi Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni işletmektedir. Ukrayna'da Nobel Ödülü sahibi üç kişiyi eğiten ve çalıştıran tek üniversitedir.

Karazin Üniversitesi Ukraynanın Harkov şehrinde bulunmaktadır . 2017 verilerine göre QS World Ranking Üniversite Dünyası sıralamasında En iyi ilk 1000 üniversite içerisine girmekte olup 382. sırada yer almaktadır.Üniversite Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde yer aldığı için Mezunlardan LYS - YGS baraj puanı istenmez , Mezunlar YÖK denkliği konusunda problem yaşamamaktadır.

Bölümler Eğitim Dili Süre Fiyat
Tıp Fakültesi Rusça-İngilizce 6 Yıl 4000-4500 $
Uluslararası Ekonomi İlişkileri ve Turizm Rusça 4 Yıl 2600 $
Hukuk Rusça-İngilizce 4 Yıl 2400 $
Mekanik ve Matematik Rusça 4 Yıl 1800 $
Ekonomi Rusça 4 Yıl 2300 $
Bilgisayar Bilimleri Rusça 4 Yıl 2400 $
Psikoloji Rusça 4 Yıl 2300 $
Sosyoloji Rusça 4 Yıl 2300 $
Gazetecilik Rusça 4 Yıl 2500-3000 $
Felsefe Rusça 4 Yıl 2300 $
Makine Mühendisliği Rusça 4 Yıl 3600 $
Hazırlık Rusça-İngilizce 1 Yıl 2300 $
Hukuk (YL) Rusça 2 Yıl 1800 $
Ekonomi (YL) Rusça 2 Yıl 1800 $
Uluslararası Ekonomi İlişkileri ve Turizm (YL) Rusça 2 Yıl 1800 $
Yabancı Diller Rusça 4 Yıl 2600 $
Yabancı Diller (YL) Rusça 2 Yıl 1800 $
Filoloji Rusça 4 Yıl 2600 $
Filoloji (YL) Rusça 2 Yıl 1525 $
Biyoloji Rusça 4 Yıl 2300 $
Biyoloji (YL) Rusça 2 Yıl 1300 $
Tarih Rusça 4 Yıl 1800 $
Tarih (YL) Rusça 2 Yıl 1050 $
Jeoloji, Coğrafya, Turizm ve Rekreasyon Rusça 4 Yıl 800 $
Jeoloji, Coğrafya, Turizm ve Rekreasyon (YL) Rusça 2 Yıl 1050 $
Psikoloji (YL) Rusça 2 Yıl 1525 $
Sosyoloji (YL) Rusça 2 Yıl 1300 $
Felsefe (YL) Rusça 2 Yıl 1300 $
Bilgisayar Bilimi (YL) Rusça 2 Yıl 1300 $
Mekanik ve Matematik (YL) Rusça 2 Yıl 1200 $
Kimya Rusça 4 Yıl 1800 $
Kimya (YL) Rusça 2 Yıl 1050 $
Ekoloji Rusça 4 Yıl 1800 $
Ekoloji (YL) Rusça 2 Yıl 1050 $
İşletmecilik Rusça-İngilizce 4 Yıl 1800 $
İşletmecilik (YL) Rusça-İngilizce 2 Yıl 1800 $
Siber Güvenlik İngilizce 4 Yıl 2400 $
T-Mobile ve VIP operatörlerinin ülkemiz GSM operatörleriyle anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun dışında internet üzerinden ücretsiz iletişim kurulmasını öneririz. Para gönderimlerinde Yapı Kredi Bankası kullanılabilir. Ukrayna için bu konuda en güncel bilgileri eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.
Ukrayna‘da oturum izni alındıktan sonra öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırmak koşuluyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu sigorta bedeli yıllık 80-100 $’dır.
Ukrayna da ulaşım oldukça ucuzdur, metro, otobüs, tramvay gibi toplu taşım araçlarının kullanımı çok yaygın olup ücretleri 50 kuruş civarındadır. Taksiler görece daha pahalıdır ve Uber gibi uygulamalar aracılığıyla kullanılmaktadır. Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ekonomiktir.
Uçuş firmalarının tarifeli seferleri bulunmaktadır.
Okulların kayıt dönemleri Mayıs ayından Ekim ayına kadar devam edebilmektedir. Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrenciler bazı okullarda Ocak ayı sonuna kadar kayıt yaptırabilir. Detaylı bilgi için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.
Ukrayna’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programının süresi, bölüme göre değişmekle beraber genelde 1,5 yıl sürmektedir.
Ukrayna’da lisans tamamlama imkânı bulunmaktadır.
Ukrayna’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Ukraynaca veya Rusça olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerinde bazı bölümlerde İngilizce de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.
Ukrayna’da bir öğrencinin konaklama, ulaşım ve yemek giderleri için aylık 300-350 $ cep harçlığına ihtiyacı vardır.
Ukrayna’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni için Türkiye’de Ukrayna Büyükelçiliğinden uzun süreli öğrenci vizesi almalısınız. Ukrayna'ya gittiğinizde oturum için gerekli evraklar yabancılar şubesine teslim edilir ve oturum kartınız çıkar.
Ukrayna’da eğitim alabilmek için yalnızca lise diploması yeterlidir.
Ukrayna’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Ukrayna’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişebilir.
Ukrayna’daki anlaşmalı olduğumuz tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.
Türkiye’ye yatay geçiş yapılabilmesi için öğrencinin yurtdışına gideceği sene üniversite sınavına girmiş olması ve geçiş yapılacak üniversitenin ülkemizdeki taban puanından düşük puan almamış olması gerekmektedir, bu şartı sağlayan öğrenciler belirli bir not ortalamasını tutturarak yatay geçiş yapabilirler.
Ukrayna‘da örgün eğitim yapılmaktadır. Bununla birlikte bazı okullarda devam zorunluluğu olmayan bölümler bulunmaktadır.
 
Ukrayna Kayıt İçin Gerekli Belgeler
 

 1- Lise Diploması (apostilli )

2-Lise Transkribi (apostilli )

3-Uluslararası Doğum Belgesi ( apostilli )

4-Sağlık raporu (apostilli )

5-HIV ve HEPATIT test raporu (apostilli )

6-Pasaport 7- 12 adet 5x5 ebadında arka fonu beyaz resim

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili