Debrecen ÜniversitesiDebrecen Üniversitesi, Macaristan’ın başkent Budapeşte’den sonra ikinci büyük şehri olan Debrecen’de yer alır. Macaristan’ın eğitim sürekliliği açısından en eski üniversitesi olup 1538’de kurulmuştur. DÜ’de sunulan dersler ve genel eğitim, pratik ve iş piyasasına yönelik bilgilere odaklanmıştır ve eğitim kalitesi ulusal standartların çok üzerindedir. Yerel ve ulusal şirketlerle kurduğu işbirliği sayesinde öğrenciler eğitimleri esnasında iş süreçlerine dair bir fikir edinme şansı bulurlar.

Üniversitede çeşitli kredi ve burs olanakları bulunmaktadır. Bunların arasında Stipendium Hungaricum Bursu, Erasmus ve birkaç federal eğitim kredisi yer alır.

Debrecen Üniversitesi’nde yurt olanağı sunulmaktadır. Öğrenciler konforlu yurtlarda kalmayı veya ev kiralamayı seçebilirler; kampüs bölgesinde pek çok öğrenci hosteli bulunmakta olup buralarda genellikle yabancı öğrenciler kalmaktadır.

Üniversitede 66 lisans ve 77 yüksek lisans programında yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim görmektedir. Fakültelerde 198 profesör, diğer unvanlara sahip 1.252 akademisyen, 4.555 tam zamanlı idari personel ve 163 yarı zamanlı idari personel görev yapmaktadır.

Mobil iletişim Macaristan’daki birçok telefon servis sağlayıcısı aracılığıyla veya Whatsapp, Skype ve Discord gibi internet üzerinden konuşmayı sağlayan uygulamalarla yapılabilir. Para gönderimi konusunda ise bazı şirketler aracılığıyla transfer gerçekleştirilebilir.
Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.
Macaristan’da şehir içi ulaşım tramvay, vapur, troleybüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir. Bu seçeneklerle en ekonomik ve rahat ulaşımı sağlamak için binişlik veya günlük bilet almaktansa uzun süreli bilet alarak daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz.
Uçak yoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Okul başvuruları genellikle Kış dönemi için şubat ayı başlarında, yaz dönemi için ise eylül ayı başlarında başlar. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Macaristan’da yüksek lisans ve doktora yapmak mümkündür ve yüksek lisans programı bölüme göre değişmekle beraber 1 veya 2 yıl sürebilir.
Macaristan’da Lisans tamamlama imkanı bulunmaktadır.
Macaristan’da eğitim dili olarak İngilizce kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı Macaristan uluslararası öğrenciler için cazip bir ülkedir.
Macaristan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 300€ ile 750€ arasında değişim göstermektedir.
Macaristan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir.
Macaristan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomanız yeterlidir.
Macaristan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir. Macaristan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye değişim göstermektedir.
Macaristan’da çalıştığımız üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Kayıt için öğrenci tarafından toplanması gereken evraklar aşağıda belirtilmiştir

 • Lise Diploması; Lise Diploması aslı ve noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.
 • Pasaport Fotokopisi; Pasaportun geçerlilik süresinin en az iki yıllık olması gerekir. (10 yıllık olması önerilir.)
 • Transcript; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli.
 • Sağlık Raporu; Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli (Tek Dr. imzası yeterlidir.
 • Nüfus Kayıt Örneği; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli
 • Fotoğraf; 12 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.
 • Adli Sicil Kaydı; Vilayet makamından apostilli
 • Taahhütname; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından
 • Vekaletname; Yurtdışında eğitim işlemlerini Balkanlarda eğitim danışmanımıza işlemlerle ilgili yetki verdiğinize dair noterden belge.
 • İkametgah; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • Uluslararası Doğum Belgesi; Nüfus müdürlüğünden alınacak. 2 adet.
 • SGK Hizmet Dökümü; SGK’da sigortalı olduğunuza dair belge. (Yoksa 1 yıllık özel sağlık sigortası)

İletişime geç!

Sizinle Hangi Ofisimizin İrtibata Geçmesini İstersiniz?

whatsapp
tel_icon_yazili